Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 3)

Лекарите предупредуваат: долгото седење е опасно по вашето здравје!

Лекарите предупредуваат: долгото седење е опасно по вашето здравје!

Веќе со децении лекарите и научниците објавуваат бројни детали за катастрофалните последици врз здравјето од неактивност во текот на денот. Најновата студија која е објавена во научниот магазин „Plos One“ открива интересни корелации меѓу претераното седење и слабата работа на мозокот,…

Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

Лековит напиток од ленено семе: Ги исфрла токсините, го топи целулитот, помага за чир и гастритис

Овој напиток има мноштво благодети за здравјето, но покрај тоа помага и за одржување на посакуваната телесна тежина и одлично делува на кожата. Семето од лен содржи безброј корисни материи, во кои се вклучени витамини, минерали, омега-3 масни киселини и…

Нова современа терапија за лекување на болните од леукемија

Нова современа терапија за лекување на болните од леукемија

Во април 2018 година првпат пациентите со хроничната миелоидна леукемија (ХМЛ) во земјата добија можност за лекување со нов специфичен, посупериорен лек од втората генерација, препаратот „нилотиниб“. Со овој препарат е обезбеден поефикасен третман за болните со ХМЛ, особено за…

Најдобриот совет: Што да јадете во неделата пред големата маратонска трка?!

Најдобриот совет: Што да јадете во неделата пред големата маратонска трка?!

Natura ве води низ правилната исхрана пред маратонот. Следете ги советите и не одбегнувајте ги правилата. “Што е најдобро да јадам во текот на неделата пред маратонот?! А што да јадам утрото пред трката?!“ Прашањата за тоа што да се…

Вчерашниот ден беше напорен за вашиот желудник?!

Вчерашниот ден беше напорен за вашиот желудник?!

Кога имате чувство како да ќе „пукнете“ пробајте некои од овие домашни лекови и олеснете си го животот. Ако за време на празник сте претерале со храна, дозволете му на вашиот дигестивен систем да се одмори. Наредните неколку денови, избегнувајте…

Магичен еликсир од лук кој ќе ве препороди

Магичен еликсир од лук кој ќе ве препороди

Напитокот од лук не звучи баш како највкусното летно освежување, но кога ќе видите колку лесно се подготвува и за какви се тегоби помага, и вие ќе посакате да го имате во вашата кујна. Корисен е за исфрлање на солта…

Дајте му на вашето тело природна инфузија

Дајте му на вашето тело природна инфузија

Дали сте љубител на домашните сокови? Постојано ги консумирате и се прашувате дали се тие доволно полни со витамини? Пригответе сок кој ќе биде вистинска инфузија за вашето тело. Вкусен, здрав и го одржува вашето општо здравје на завидно ниво,…

ДИЕТА: Тридневна диета – како брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

ДИЕТА: Тридневна диета – како брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

Ослабнете, исчистете го телото и вратете се во форма за три дена! Слабеењето е најуспешно доколку се одвива постепено и без премногу ограничувања. Меѓутоа, постојат прилики кога сте принудени за кратко време да ослабнете и тогаш не е момент за…

Што вели за здравјето гладот за одредени видови храна?

Што вели за здравјето гладот за одредени видови храна?

Многу е лесно да се побара „Google“ да се дознае што пишува за нашата желба да јадеме лук една недела. И толкувања може да бидат десетици. И да те осудуваат дури на смрт. Но, не читајте повеќе и не верувајте…

Навистина ли е штетен белиот ориз?

Навистина ли е штетен белиот ориз?

Некој одамна покренал гласини дека белиот ориз е штетен, а дека кафениот или интегрален ориз е здрав. Не е познато точно од каде потекнуваат овие гласини, но сепак тие на многумина им скратија квалитетен извор на јаглени хидрати. Многу нутриционисти…