Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ

„Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

„Плати со поезија“ на Јулиус Мајнл го побуди духот на поезијата Скопје и Велес

Традиционално Јулиус Мајнл ја организираше акцијата „Плати со поезија“ на 21-ви март, на Денот на поезијата, по 4-ти пат. Илјадници љубители на кафето се вклучија во уживањето на овој ден исполнувајќи ги бело црвените листови со зборови и стихови кои…

Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

Договорот меѓу Bayer и Monsanto доби „зелено светло“ од ЕК

Германскиот конгломерат „Bayer“ доби одобрение од Европската комисија (ЕК) за купување на американската компанија „Monsanto“ за 62,5 милијарди долари, последното од трите мегасоединувања кои ќе ја преобразат индустријата на агрохемикалии, соопшти „Ројтерс“. Целта е да се создаде компанија со контрола…

Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

Македонски Телеком дел од акцијата „Час на планетата Земја“

Македонски Телеком и годинава ќе биде дел од најголемата светска волонтерска акција „Часот на планетата Земја“. На 24 март (сабота) во периодот од 20:30 до 21:30 часот компанијата ќе го исклучи осветлувањето во административната зграда во центарот на Скопје, со…

Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

Четири македонски компании купија 13,076% од Комерцијална банка

Комерцијална банка АД Скопје ја известува јавноста дека на 21.03.2018 година во блок трансакција беа истргувани вкупно 298.003 акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје, по цена од 3.750 денари по акција, во вкупна вредност од 1.117.511.250 денари. Досегашниот акционер…

Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

Основачот на Ватсап: Избришете го Фејсбук!

Компанијата „Фејсбук“ периодов се наоѓа во средиштето на голем скандал. Вредноста на најпознатата социјална мрежа во светот се намали за 37 милијарди долари, а нејзиниот сопственик, Марк Цукерберг, изгуби шест милијарди долари. И покрај големиот пад, компанијата остана една од…

Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

Google купи зграда обележје на Њујорк за 2,4 милијарди долари

Компанијата мајка на „Google,“ „Alphabet“ ја купи познатата зграда „Chelsea Market“ во Њујорк за 2,4 милијарди долари. Договорот ќе и овозможи на компанијата да го прошири своето присуство во технолошкиот реон на градот, кој се наоѓа на брегот на реката…

Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

Македонијатурист АД Скопје ќе дели дивиденда 208,1 денари бруто по акција

Македонијатурист АД Скопје донесе Одлука за исплата на дивиденда и утврдување на дивиденден календар за 2017 година. Компанијата одлучи да исплати дивиденда за 2017 година во вкупен бруто износ од 84.700.057 денари. Висината на бруто акцијата ќе изнесува 208,097 денари.…

Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

Американскиот гигант во областа на електронската трговија „Amazon“ во вторникот ја надмина компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“ според пазарната капитализација, претворајќи се во втората компанија по големина на пазарната оценка во земјата, базирана на цената на акциите. Сепак, интернет-трговецот сè…

И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа социјална мрежа од страна на компанијата „Кембриџ аналитика“. „Го повикавме Марк Цукерберг во Европскиот парламент.…

Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

Компанијата на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн објави банкрот

Филмската и телевизиска продукциска компанија „The Weinstein Company“, чиј поранешен претседател Харви Вајнштајн беше обвинет за сексуално малтретирање, соопшти дека поднела барање за банкрот. „The Weinstein Company“ поднела барање за банкрот во суд во државата Делавер, декларирајќи обврски во износ…

Страница 1 од 879123Следна ›Последна »