Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ

Binance отвора нова берза во Европа

Binance отвора нова берза во Европа

„Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана на островот Џерси, кој се наоѓа меѓу континентална Европа и Велика Британија, која има посебен…

Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето 35 годишно постоење во суштина почесто не работел отколку што работел. ФЕНИ дефинитивно излезе од…

Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства, додека доверителите во светот се борат со нестабилноста на финансиските пазари, соопштува „Ројтерс“. „Предизвикувачката пазарна…

Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес. Со соопштението на Судот се потврдува правосилноста на Планот за реорганизација на ФЕНИ Индустри, и…

Животните на Schleich бараат нова татковина

Животните на Schleich бараат нова татковина

Пластичните животни на германскиот производител на играчки „Schleich“ ќе имаат нов сопственик. Францускиот финансиски инвеститор „Ardian“ ја ангажираше американската инвестициска банка „JP Morgan“ да најде нов купувач за производителот, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на внатрешни извори. „Ardian“ го купи „Schleich“…

Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

Шесте најголеми банки во САД никогаш досега не го преминале прагот на вкупна добивка од 100 милијарди долари. Од почетокот на новата сезона на објавување на резултати во САД, која започна пред неколку дена, „Goldman Sachs Group Inc.“, „JPMorgan Chase…

Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која има за цел да и заштедат 700 милиони долари трошоци за оперативните активности и производство…

Airbnb оствари профит втора година по ред

Airbnb оствари профит втора година по ред

Компанијата за краткотрајните наеми „Airbnb“ соопшти дека остварила добивка втора година по ред. Информациите доаѓаат во време на долгоочекуваната јавна понуда на акции на компанијата, за која велат експертите ќе се случи оваа година, објави „Ројтерс“. Можниот „IPO“ на „Airbnb“…

Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда од 5,2 милијарди долари. Неговата понуда, која беше надградена во однос на првата, која изнесуваше…

JPMorgan не успеа да ги исполни очекувањата за профит во последниот квартал

JPMorgan не успеа да ги исполни очекувањата за профит во последниот квартал

Американската банка „JPMorgan Chase & Co“ забележа послаба од очекуваната добивка за четвртиот квартал од 2018-та година, откако послабата трговија со обврзници ги засени растовите од повисоките каматни стапки и скокот кај кредитите. Акциите на најголемата американска банка по големина…

Страница 1 од 996123Следна ›Последна »