Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,012.39 -0.13%    CEVI 888.00 4.84%    GRNT 809.30 0.53%    KJUBI 1,550.00 0%    KMB 5,161.14 1.19%    KSPR 26.00 0%    MPOL 281.00 0%    MPT 43,499.91 0.25%    MTUR 4,600.88 -2.11%    OHB 6,300.00 3.28%    PPIV 45,508.14 3.17%    RMDEN08 96.50 0%    RMDEN17 96.00 0.05%    STIL 129.08 -0.26%    TEL 274.73 -0.82%    TNB 13,889.69 1.38%    TPLF 1,100.00 1.01%    TTK 999.00 0.63%    UNI 2,425.00 1.04%    USJE 22,662.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА

Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

Бројот на Американците, кои поднеле апликации за бенефиции при невработеност, неочекувано се намали, достигнувајќи најниско ниво по повеќе од 48 години во позадина затегнатиот пазар на трудот, соопштува „Ројтерс“. Првично поднесените барања при невработеност се намали за 8.000 до 207.000…

Николовски: Косово со зголемувањето на царината ги прекршува меѓународните договори

Николовски: Косово со зголемувањето на царината ги прекршува меѓународните договори

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реагира по одлуката на Косово за зголемување на царината на 30 отсто за одредени земјоделски производи. Од Министерството велат дека со тоа Косово ги прекршува ЦЕФТА-договорот и нивната спогодба за стабилизација и асоцијација со…

Сите трговски војни: на повидок третата македонско – косовска

Сите трговски војни: на повидок третата македонско – косовска

Македонија и Косово се на работ на третата трговска војна. Дали постои можност да се повтори ситуација од пред пет години кога Приштина целосно ги спушти рампите за производите од Скопје а ние одговоривме со тарифи за влез на секој…

ЕУ се обидува да ја вклучи Кина во борбата против американскиот протекционизам

ЕУ се обидува да ја вклучи Кина во борбата против американскиот протекционизам

Европската унија врши притисок врз Кина за поголемо отворање на економијата на земјата, како и за активно учество во продолжувањето на меѓународниот трговски систем, загрозен од политиката на протекционизам на американскиот претседател Доналд Трамп. Активноста на Унијата, кој до неодамна…

МВР и РСБСП со летна кампања за поголема безбедност во сообраќајот

МВР и РСБСП со летна кампања за поголема безбедност во сообраќајот

Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска почна кампања „Летувај, не летај“ со цел поголема безбедност и намалување на жртвите во сообраќајот во периодот од летните одмори, кога фреквенцијата на сообраќај…

Од утре затворен сообраќајот од поранешната улица Владимир Комаров до крстосницата со „Ѓуро Ѓоновиќ“

Од утре затворен сообраќајот од поранешната улица Владимир Комаров до крстосницата со „Ѓуро Ѓоновиќ“

Град Скопје ги известува учесниците во сообраќајот дека oд утре до недела ќе биде затворен за сообраќај кракот од улицата 23 Октомври (поранешна „Владимир Комаров“) до крстосницата со улицата „Ѓуро Ѓоновиќ“, потегот кој минува до транспортниот мост. Посочената сообраќајна делница…

ССК: Правната сигурност неопходна за градежните инвеститорите

ССК: Правната сигурност неопходна за градежните инвеститорите

Да не се укинуваат веќе донесените детални урбанистички планови (ДУП), бидејќи на тој начин се доведува во прашање правната сигурност на инвеститорите во градежниот сектор кои трпат големи финансиски штети. Дополнително, самиот процес на прекин на градба значи финански товар…

Грантови за брачни двојки кои ќе купат рурална куќа во Војводина

Грантови за брачни двојки кои ќе купат рурална куќа во Војводина

Брачните двојки од територијата на АП Војводина можат да аплицираат за грантови за купување рурална куќа со градина. Конкурсот е објавен и трае до 25 септември. За да ги добијат потребните средства, учесниците на конкурсот треба да исполнуваат одредени услови,…

НБРМ: Усогласување на статистиките со најновите европски стандарди

НБРМ: Усогласување на статистиките со најновите европски стандарди

Народната банка на Република Македонија ја известува јавноста дека во текот на јули и август 2018 година, ќе објави податоци од монетарната статистика, статистиката на останатите финансиски институции и статистиката на каматните стапки, по нова методологија. Методолошките промени се направени…

Јапонскиот извоз кон САД се намали за прв пат по 17 месеци

Јапонскиот извоз кон САД се намали за прв пат по 17 месеци

Извозот на Јапонија кон САД се намали за прв пат по 17 месеци, а расположението меѓу јапонскиот бизнис се влошува поради стравувањата околу протекционистичките трговски политики на американскиот претседател Доналд Трамп, соопштува „Ројтерс“. Извозот кон САД се намали за 0,9%…

Страница 1 од 2623123Следна ›Последна »