Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА

Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба на водовод и канализација во индустриската зона. Проектот е во вредност од 8, 6 милиони…

Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба на водовод и канализација во индустриската зона. Проектот е во вредност од 8, 6 милиони…

Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски да поднесуваат барања за податоци за инфраструктурни објекти и барања за промени или запишување во катастарот…

Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса Берат Албајрак, пренесени од „Hurriyet Daily News“. Новата турска економска програма го покрива периодот 2019-2022. „Нашата главна…

Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат во Управата за јавни приходи со новиот проект за регистрирање на приходите. – За да…

Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија. Кредитот од 10 милиони евра даден на македонската Влада ќе послужи за финансирање на изградбата на…

Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

Италија треба да вложи напори за одржување на државниот долг под контрола, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московичи. Ова може да се случи со намалување на непотребните трошоци и давање приоритет на инвестициските и инфраструктурните трошоци со цел стимулирање…

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето соодветни стандарди коишто се признати во Европската унија. На ова укажуваат и од Стопанската комора на…

Тројца нови милијардери од … марихуана

Тројца нови милијардери од … марихуана

Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан Грох ја основаа „Privateer Holdings Inc.“ во мај 2010-та година и малку подоцна инвестираа во…

Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

Производството на кокаин во Колумбија достигна рекордно ниво во 2017 година, според неодамна објавената статистика на ОН. Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал (УНОДЦ) предупредува дека минатата година производството на дрога во Колумбија се зголемило, и тоа за…

Страница 1 од 2704123Следна ›Последна »