Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,800.00 -0.27%    MPT 68,170.47 1.39%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА

Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

Без кои пет работи не можете да го замислите денот?

Дали некогаш сте размислувале за работите без кои не можете ни да замислите да ви помине денот? Листата е сигурно прилично долга, а на неа веројатно се наоѓаат пријателите, добра музика, интернет, можеби еден пар добри патики за трчање, четкичка…

Триковите на најпродуктивните луѓе

Триковите на најпродуктивните луѓе

Дали најчесто ви се случува да се загрижете дали ќе стигнете навреме да ги завршите сите работни обврски во текот на денот? Ви недостасува време, се мислите како да се организирате за да на крајот на денот успешно ги завршите…

Дали ги знаете правилата на однесување во светот на бизнисот?

Дали ги знаете правилата на однесување во светот на бизнисот?

Лошите манири на деловните луѓе можат да остават лош впечаток кај соработниците, колегите и партнерите, а со нив може да се загрози и работата. Причината за тоа најчесто не е незнаење, туку преоптеретеноста со обемот на работата и со приватните…

20 совети од еден од најдобрите психолози во светот

20 совети од еден од најдобрите психолози во светот

Следните 20 совети од д-р. Михаил Литвак, психотерапевт и психолог кој го разви системот „Психолошки аикидо“, ќе ви помогне во решавањето на многу животни ситуации… 1. Доколку човекот не може да каже ништо добро за себе, а сака нешто да…

Шест начини кои ќе ви помогнат да бидете господар на сопственото време

Шест начини кои ќе ви помогнат да бидете господар на сопственото време

Имате чуство како да немате време за ништо, покрај тоа што сте добро организирани и давате се од себе? Можеби едноставно работите не ги правите на вистинскиот начин. Како би биле господар на сопственото време, придржувајте се на следниве совети.…

Секој е заменлив – дали сте сигурни?

Секој е заменлив – дали сте сигурни?

Една од најважните лекции која секој претприемач мора да ја совлада е дека одличните вработени се незаменливи. Технологијата и производот не се она што компанијата ја прави добра, туку луѓето. А компаниите кои своите одлични работници ги гледаат како „заменливи“…

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива.  Истражувањата издвоија 8 квалитети кои работодавците најмногу ги ценат кај својот вработен. 1.Тимски играч -Да се биде дел од тимот е…

Работа од дома на Малдиви? Колегите би ви завидувале, а цената е „ситница“

Работа од дома на Малдиви? Колегите би ви завидувале, а цената е „ситница“

Биро покрај тиркизен зелен океан, палми и ветар, личен асистент, како и освежителни пијалоци достапни цело време. Ова на прв поглед можеби изгледа како премногу имагинативна листа на желби за фрустриран вработен кој работи од дома, но луксузно одморалиште на…

Пет здрави канцелариски навики

Пет здрави канцелариски навики

Работниот ден поминат во канцеларија не бара премногу физичка активност, но сепак, го исцрпува човековиот организам. Исполнувајќи ги секојдневно работните обврски често забораваме на многу важните услови за работа , кои можат многу да влијаат на нашата продуктивност и квалитетот…

Како да побарате поголема плата?

Како да побарате поголема плата?

Посакувате повисока плата на постојаното место, еве неколку совети како правилно да ја побарате. Пред почетокот на состанокот важно е да се припремите. Сумирајте ги вашите достигнувања на работа и поткрепете ги со докази. Размислете што би можел вашиот шеф…

Страница 1 од 229123Следна ›Последна »