Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 2)

Без сензор за отпечаток: Наскоро пристигнува новиот Note

Без сензор за отпечаток: Наскоро пристигнува новиот Note

Откако „Samsung“ во февруари ги претстави „Galaxy S9“ и „S9+“, oваа јужнокорејска компанија се подготвува за премиера на новиот премиум уред од серијата „Note“. Иако официјално се уште ништо не е познато, оваа недела на Интернет се појавија гласини во…

Huawei работи на гејмерски часовник

Huawei работи на гејмерски часовник

Кинескиот производител на смартфони „Huawei“ работи на создавањето на гејмерски паметен часовник, соопштува холандскиот сајт „LetsGoDigital“, повикувајќи се на содржината на патентната документација, откриена во базата на податоци на Светската организација за интелектуална сопственост. Идејата опишана во патентот, изгледа храбра.…

НАСА праќа хеликоптер на Марс(видео)

НАСА праќа хеликоптер на Марс(видео)

  НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс, во рамки на мисијата Марсовски ровер, чие лансирање е планирано за 2020 година. “Идејата за хеликоптер кој ќе го надлетува небото на другата планета е возбудливо”, соопшти НАСА. Во прилог кој беше објавен…

LG Q7 доаѓа со процесорот Helio P10

LG Q7 доаѓа со процесорот Helio P10

„LG“ во март поднесе барање за трговска марка „Q7“, што значи дека новиот прифатлив уред на јужнокорејската компанија може да го очекуваме наскоро. Телефонот сега се појави на „Geekbench“,  со потврда дека пристигнува со скромниот чипесет „Helio P10“. „LG Q7“…

Дали пристигнува Apple Watch во форма на круг?

Дали пристигнува Apple Watch во форма на круг?

Иако тоа е „само“ објавен патент, се чини дека „Apple“ навистина е заинтересиран за концепт на кружен „Watch“. Тоа би можело да биде вистински инженерски предизвик. Ова не е прв пат да е објавен патент на заоблен „Apple Watch“. Oвој…

Достапна е новата верзија на Android, но не и за сите смартфони (видео)

Достапна е новата верзија на Android, но не и за сите смартфони (видео)

„Google“ ја објави бета верзијата на „Android P“ за дури 11 уреди, вклучувајќи ги „Pixel“, „Essential Phone“, „Sony Xperiа XZ2“, „Mi Mix 2S“ и новиот „OnePlus 6“. Нормално, како и кај сите бета верзии, ќе мора да посветите внимание на…

Qualcomm подготвува нов чипсет за паметни часовници

Qualcomm подготвува нов чипсет за паметни часовници

Сите современи паметни часовници базирани на „Wear OS“ го користат пуштениот во 2016-та чипсет „Qualcomm Snapdragon Wear 2100“. За некои аналитичари тоа е и една од главните причини намалува развојот на платформата, макар и да се други проблеми. Сега благодарение…

Новата технологија на Google ќе им стави крај на телефонските разговори (видео)

Новата технологија на Google ќе им стави крај на телефонските разговори (видео)

На годишната конференција на „Google“ наменета за програмери, извршниот директор на компанијата, Сандар Пичаи, ги остави присутните без зборови при демонстрацијата на „Google Duplex“. Станува збор за асистент со вештачка интелигенција кој може да остварува телефонски повици и да води…

Finney е премиум телефон кој ги чува вашите тешко заработени криптовалути

Finney е премиум телефон кој ги чува вашите тешко заработени криптовалути

Кон крајот на минатата година, „Sirin Labs“ започна кампања за собирање на средства за тоа што го нарече „првиот светски „blockchain“ телефон“. Уредот се нарекува „Finney“, по Хал Фини неодамна починатиот инвеститор во Биткоин, а се очекува да се појави…

Во 2019-та Apple ќе претстави iPhone со три камери на задната страна?

Во 2019-та Apple ќе претстави iPhone со три камери на задната страна?

„Apple“ во 2019-та година најверојатно ќе претстави најмалку еден модел на „iPhone“ со тројна камера на задната страна, пишува „Taipei Times“. Весникот го цитира извештајот на компанијата „Yuanta Securities“, која наведува дека „Apple“ би можел да престави телефон со три…