Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 3)

Xiaomi со крупни чекори тргна во освојување на Европа

Xiaomi со крупни чекори тргна во освојување на Европа

„Xiaomi“ најави дека има во план да влезе на пазарите во Франција и Италија кон крајот на мај со што нивните приходи би пораснале на 10 милијарди долари. Покрај Франција и Италија, „Xiaomi“ планира уште неколку големи чекори во Европа.…

Еве колку ќе потрошите интернет ако гледате 1 минута видео на Youtube

Еве колку ќе потрошите интернет ако гледате 1 минута видео на Youtube

Количината на мегабајти што ќе ја потрошите за гледање на YouTube видеа зависи од квалитетот, а тоа во секој случај не е мала. Ако квалитетот на видеото е автоматски, тогаш ќе потрошите над 4 мегабајти по минута на вашиот телефон.…

Kои смартфони имаат заштита од вода?

Kои смартфони имаат заштита од вода?

Контактот со вода е една од најчестите причини за дефект на паметен телефон. Логично, многу корисници се обидуваат да го елиминираат овој ризик. За среќа, многу модели со водоотпорни куќишта се веќе достапни на пазарот. Ако пред 2-3 години оваа…

Тwitter: Променете ги лозинките!

Тwitter: Променете ги лозинките!

Една од најпопуларните социјални мрежи „Тwitter“ пронајде грешка во начинот на кој ги чува лозинките, па затоа им советува на своите корисници да ја променат лозинката. Компанијата не верува дека лозинките излегле надвор од системот и некој го злоупотребил, но…

Најпродаван смартфон од почетокот на годината е…

Најпродаван смартфон од почетокот на годината е…

И покрај предвидвувањата, „iPhone X“ е продаден во 16 милиони примероци, а тоа го прави најпродаваниот смартфон во првиот квартал од оваа година. Во првите три месеци од 2018-та година, „iPhone“ успеа да продаде дури 16 милиони модели „X“, објави…

LG G7 ThinQ e смартфон за најсложените задачи (фото+видео)

LG G7 ThinQ e смартфон за најсложените задачи (фото+видео)

Компанијата „LG“ на специјален настан во Њујорк го претстави годинешниот премиум модел – „LG G7 ThinkQ“. Јужнокорејскиот производител кај овој уред го нагласи системот за вештачка интелегенција – „ThinkQ“, па така „LG G7 ThinkQ“ е еден од првите смартфони кој…

Facebook Messenger добива нов дизајн: Еве како ќе изгледа!

Facebook Messenger добива нов дизајн: Еве како ќе изгледа!

Популарната друштвена мрежа „Facebook“ наскоро во целост ќе го редизајнира „Messenger“ со цел на корисниците да им овозможи многу едноставно користење на апликацијата која со години наназад е полнета со непотребни игри и опции. „Кога испраќате порака, навистина сакате брзо…

Samsung ја лансираше Galaxy A6 линијата на телефони со одлични камери!

Samsung ја лансираше Galaxy A6 линијата на телефони со одлични камери!

Samsung официјално ги претстави „Galaxy A6“ и „A6+“ телефоните, а уредите пристигнуваат со претпознатливиот „Super AMOLED Infinity Display“ во средниот пазарен сегмент, заедно со 18.5:9 oднос на страните. „Galaxy A6“ има екран од 5.6 инчи и 1480x720p резолуција. На задната…

Годината во која роботите ќе бидат повеќе од луѓето

Годината во која роботите ќе бидат повеќе од луѓето

Јан Пирсон е доктор по физика и математички науки, познат британски футуролог, инженер и пронаоѓач. Тој предвидува дека бројот на роботи ќе порасне од 57-те милиони денес на 9,4 милијарди за 30 години. Денес, „популацијата“ на роботите изнесува 57 милиони…

Apple разочаран од продажбата на iPhone X

Apple разочаран од продажбата на iPhone X

Во минатото, кога ќе се појавеше нов „iPhone“, обично беа потребни неколку недели или месеци пред да се нормализира испорката. Меѓутоа, кога станува збор за „iPhone X“, времето на испорака стана се подолго, што многумина ги наведе да се запрашаат…