Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1560)

Вести од светот

Вести од светот

Најнови вести од светот 24.04.2013   Белград – Каматните стапки на српските државни обврзници паднаа на тримесечен минимум, откако Белград и Приштина постигнаа договор за нормализација на односите. Приходите на српските доларски обврзници кои доспеваат за наплата во септември 2021…

Укинување на банкнотата од 500 евра

Укинување на банкнотата од 500 евра

Меѓу низата мерки против затајувањето данок кои се предлагаат (а засега не се усвоени) е и онаа за елиминација на банкнотите од 500 евра, една од последните банкноти со висока вредност кои се во оптек во светот. Според студијата од…

Швајцарија: Ајде да разговараме за банките

Швајцарија: Ајде да разговараме за банките

Швајцарија е подготвена да разговара за автоматската размена на банкарските информации во рамките на борбата против даночното затајување. Швајцарското министерство за финансии соопшти, сепак, дека за нешто такво е потребно да се воспостават глобални стандарди. „Доколку автоматската размена на информации…

Расте отпорот кон мерките за штедење во ЕУ

Расте отпорот кон мерките за штедење во ЕУ

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека отпорот кон мерките за штедење во ЕУ се зголемува. Поддржувачите на политиката која е против штедењето го поздравија поранешниот социјалистички премиер на Португалија, Жозе Мануел Баросо, поради, како што го нарекоа,…

Расте стравот од продлабочување на кризата во еврозоната

Расте стравот од продлабочување на кризата во еврозоната

Остриот пад на активностите во германскиот приватен сектор во април го засени малку поблагиот пад во Франција, покажа извештајот на лондонскиот интитут Маркит, потврдувајќи го стравот од продлабочување на кризата во еврозоната. Во првата проценка од Маркит пресметале дека индексот…

ОЕЦД: Јапонија да го намали јавниот долг

ОЕЦД: Јапонија да го намали јавниот долг

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) денес ги поддржа напорите на Јапонија да стави крај на годините со дефлација, но таа побара Токио да направи повеќе со цел да го намали должничкиот терет. ОЕЦД во својот годишен извештај наведува…

Вести од светот

Вести од светот

Берлин – Загрепската компанија „ИНсиг 2“ победи на тендерот на НАТО за изработка на софистициран систем за безбедност, соопшти компанијата. На победата на тендерот му претходеше влез на „ИНсиг 2“ во потесниот избор на кандидати, како и презентација во Брисел, со…

Кој профитира од птичјиот грип?

Кој профитира од птичјиот грип?

Новиот вид на птичји грип кој неодамна беше откриен во Кина, предизвика помешани чувства кај продавачот на зеленчук Сју Џалианга. За Сју Џалианга, кој 20 години продава зеленчук во Вухана, главниот град на провинцијата Хубеи, вирусот е причина за загриженост,…

Економијата на Русија не е загрозена од рецесија

Економијата на Русија не е загрозена од рецесија

Економијата на Русија не е загрозена од рецесија, изјави министерот за финансии на Русија, Антон Силуанов во интервјуто за телевизијата Русија 24. Министерството за економски развој неодамна ја намали прогнозата за раст на бруто домашниот производ (БДП) за оваа година…

Германија: Италија да продолжи со реформите

Германија: Италија да продолжи со реформите

Италија мора да продолжи со напорите за консолидирање на буџетот и достигнување на долгорочен раст, изјави портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел, Штефен Зајберт. Германија ја следи целокупната ситацијата во Италија, ние сметаме дека за да се зајакне италијанската економија,…