Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2)

Министерството за локална самоуправа ќе даде поддршка за полесно користење на социјалните услуги од страна на граѓаните

Министерството за локална самоуправа ќе даде поддршка за полесно користење на социјалните услуги од страна на граѓаните

Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, денеска во Специјалниот завод – Демир Капија учествуваше на тркалезна маса за процесот на деинституционализација во социјалниот сектор. Како што информираат од Министерството за локална самоуправа, на форумот учествувале и министерката за труд и…

Уште еден екоавтобус ќе сообраќа во Скопје

Уште еден екоавтобус ќе сообраќа во Скопје

ЈСП „Скопје“ денеска потпиша договор со компанијата „МАН импортер Македонија“, ексклузивен увозник на МАН за македонскиот пазар, за пробно користење автобус кој користи природен компримиран гас. Новиот автобус во сообраќај ќе биде пуштен од утре, 19 мај, и ќе сообраќа…

Велика Британија му понуди на Hitachi 18 милијарди долари за нова нуклеарна енергија

Велика Британија му понуди на Hitachi 18 милијарди долари за нова нуклеарна енергија

Британската влада понуди финансиска поддршка од 2.000 милијарди јени (18 милијарди долари) на јапонски „Hitachi Ltd.“ и нејзината нуклеарна поделба во Велика Британија, „Horizon Nuclear Power“ за изградба на реактори во Велс, пренесоа агенциите, повикувајќи се на „Kyodo News“. Британската…

Економски форум во Софија: Потпишан меморандум за спојување на пазарите на електрична енергија

Економски форум во Софија: Потпишан меморандум за спојување на пазарите на електрична енергија

Премиерот Зоран Заев учествуваше на Виенскиот економски форум, кој како суштествена и комплементарна активност се организира како дел од самитот за Западен Балкан на ЕУ на темата „Поврзување“. Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев, и од министерот за…

Анѓушев: Преку регионална соработка на земјите од Западен Балкан побргу до ЕУ

Анѓушев: Преку регионална соработка на земјите од Западен Балкан побргу до ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, учествуваше на „Стратешкиот дијалог за Западен Балкан“, настан во организација на Светскиот економски форум и на Виенскиот економски форум, настани во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се организира во Софија.…

Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Духовден неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија. 24 Мај, пак, односно Свети Кирил и Методиј, е неработен ден за сите граѓани.…

Дефицит на ванилата – ќе исчезне ли сладоледот со овој вкус?

Дефицит на ванилата – ќе исчезне ли сладоледот со овој вкус?

Цената на ванила достигна рекордни височини во последните две години и почнува да влијае на производството на сладолед во Велика Британија, објави „The ​​Independent“. При приближно 600 долари за килограм, ароматичната состојка во моментов се тргува поскапо од среброто. Додека…

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ – „Браво Сине!“ и Арс Ламина со нов проект од јавен интерес

Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ  – „Браво Сине!“ и Арс Ламина со нов проект од јавен интерес

Бајки од Македонија за цела година – за секоја недела по една   „Бајки од Македонија за цела година” е новиот проект од јавен интерес  на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ  – „Браво Сине!“ и издавачката куќа Арс…

Се санираат и се пуштаат во употреба фонтаните во Kисела Вода

Се санираат и се пуштаат во употреба фонтаните во Kисела Вода

Пред претстојните топли денови во општина Кисела Вода забрзано се работи на санација на фонтаните чие одржување е во нејзина надлежност. Фирмата што беше избрана како најповолна на неодамна завршениот тендер веќе заврши со санација на неколку фонтани, а на…

Наоблачување и дожд во попладневните часови

Наоблачување и дожд во попладневните часови

Времето попладне ќе биде облачно, а во југозападните делови ќе има локални врнежи од дожд. Преку ноќта врнежите ќе се прошират на повеќе места. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од…