Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 2)

5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

5 растенија за во канцеларија кои ќе ви ја унапредат кариера

Ако ви е потребен напредок, најбрз пат до успехот е да ги внесете вашите растенија во вашата работна средина. Една студија на британските научници објавена на Универзитетот Екситер, покажа дека присуството на растенија во канцеларијата може да ја зголеми креативноста…

Дали музиката влијае на продуктивноста?

Дали музиката влијае на продуктивноста?

Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната музика за подобрување на продуктивноста е класичен рок. Посебни жанрови Резултатите покажаа дека продуктивноста е…

Како да учите за современите деловни предизвици?

Како да учите за современите деловни предизвици?

Кога ќе се спомене учењето, дали и за Вас е прва асоцијација училишната клупа или непроспиените ноќи во текот на периодот на испити, во суштина формално и организирано учење? Всушност, поголемиот дел од учењето, дури 90%, што ние го стекнуваме…

Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

Goldman Sachs воведе “релаксирачки” код на облекување за помладите вработени

Goldman Sachs им воведе на вработените благ кодекс на облекување, како дел од напорите на тој гигант на инвестициско банкарство на Вол Стрит во САД, да го направи работното опкружување да биде поудобно. Инвестиционата банка, на вработените од сите сектори…

Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

Како да препознаете лош кандидат на интервјуто за работа?

Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку да погрешам? Конкуренцијата е силна, степенот на образование и дополнителните вештини висок, бројот на апликации…

Иритирачки колеги: Како со нив?

Иритирачки колеги: Како со нив?

На кој вид му припаѓаат досадните луѓе од вашето работно опкружување? Ова се најчестите четири видови на луѓе кои се многу досадни, а ги има во секоја канцеларија. Прочитајте ги советите за справување со нив. Конкурентни-оние кои ги крадат вашите…

Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

Што ве советува Алберт Ајнштајн за успех во животот

За добро расположение и мотивација слушајте музика која го зголемува адреналинот. Читајте книги. Секој пат кога ќе се „блокирате“, прочитајте еден од мотивационите цитати кои ќе ви ги олеснат тешките денови на работа во 2013 година. За да се чувствувате…

Овие особини ги има една успешна лидерка

Овие особини ги има една успешна лидерка

Сигурно сите сте сретнале самоуверени жени низ животот. Овие жени “управуваат со просторот” и кога ќе излезат од просторијата, секој сака да знае нешто повеќе за нив. Тие обично оставаат добар впечаток и инспирираат позитивни реакции во своето опкружување. Но,…

Пет рутини за продуктивност и среќа

Пет рутини за продуктивност и среќа

Дали се осеќате како дневната рутина да ве “меле”? Доколку е така, можеби е време да направите “чекор наназад” и да ги согледате работите од друга перспектива. Некои креативци тоа го нарекуваат “проверување на менталната хигиена”. Најзадоволни сме кога осеќаме…

Ова се најчестите грешки при барањето на работа

Ова се најчестите грешки при барањето на работа

При барањето на работа неколку работи се многу важни: Лошо напишанo CV Компаниите дневно добиваат стотина биографии. За вашата да дојде до израз, мора да биде впечатлива. Она што е многу важно е дека не треба едно исто CV да…