Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 1005)

Intesa Sanpaolo го засилува работењето

Intesa Sanpaolo го засилува работењето

Банкарската групација „Intesa Sanpaolo“ отвори филијала за бизнис со корпоративни клиенти во Варшава. Со зајакнувањето на присуството во Полска, групата, преку консолидирање на интернационалната бизнис мрежа ќе го поттикне развојот на италијанските компании во странство, без оглед дали станува збор…

Најпрепознатливите брендови на чоколадо

Најпрепознатливите брендови на чоколадо

Ова е листата на десетте најпопуларни и најпрепознатливи брендови на чоколадо во светот за 2012 година. Погледнете дали вашиот омилен вкус на чоколадо се наоѓа тука. 10.Kit Kat 9.Mars 8.Galaxy 7.Gadbury 6.Toblerone 5.Patchi 4.Guylian 3.Chirardelli 2.Lindt 1.Ferrero Rocher…

Производството на керамика профитабилен бизнис во Македонија

Производството на керамика профитабилен бизнис во Македонија

Во Македонија во употреба се враќа традиционалната керамика која се користи за подготвување и складирање на храната, пишуваат соседните медиуми. Трајче Трајков, сопственик на компанијата Хемија-Комерц од Велес, го приметил овој тренд пред пет години и денес тој поседува фабрика…

Денес е 8-ми март: Кој е посилен пол на пазарот на трудот?

Денес е 8-ми март: Кој е посилен пол на пазарот на трудот?

Кој има повисока плата – мажите или жените? Кој побрзо ќе најде работа или ќе напредува? Дали кај нас работат повеќе мажи или жени? Истражувањата покажуваат дека мажите кои имаат завршено најмалку факултет, во поголем процент од жените со исто…

Екстремен туризам и византиски тури во Македонија

Екстремен туризам и византиски тури во Македонија

На најголемиот саем за туризам во Берлин, Македонија се обидува да го привлече вниманието со понудите за екстремен туризам, византиските и балканските тури со соседите. На годинашнава туристичка берза во Берлин, меѓу 10.000 излагачи од 180 земји, во халата 11 се претставува и Македонија. Со штанд…

Долар со дупка продаден за половина милион

Долар со дупка продаден за половина милион

Анонимен колекционер платил 508.000 амрикански долари за една од првите кованици во Австралија, позната под името „Holey“ (дупка) долар. Во светот постојат само 300 вакви кованици, а сега е продадена едно од најпрочуените. Претходниот рекорд во продажба на слична кованица…

Моторола отпушта 10 проценти од работната сила

Моторола отпушта 10 проценти од работната сила

Компанијата Моторола најави отпуштање на 1.200 работници или 10 проценти од вкупната работна сила, се со цел во обидите да се врати на старите патеки. Според пишувањата на некои медиуми, вработените во Моторола за најновите скратувања на работните места биле…

Пониска плата од 45 проценти за директорот на Нокиа

Пониска плата од 45 проценти за директорот на Нокиа

Финскиот произведувач на мобилни телефони, Нокиа,  соопшти дека извршниот директор на компанијата, Стивен Елоп минатата година добил 45 проценти помала плата. Поради тоа што компанијата забележала големи загуби, Елоп не ги добил бонусите, па така неговите вкупни примања биле намалени…

Како Мухтар Кент ја освои Америка?

Како Мухтар Кент ја освои Америка?

Обичниот возач Мухтар Кент стана директор на компанијата која сите ја познаваме. Тој има 61 година и долгогодишно искуство во светски познатата компанија Кока Кола Интернешнал. По завршувањето на бизнис училиштето во Лондон, Мухтар Кент во Кока Кола се вработил…

Хенкел забележа раст на продажбата

Хенкел забележа раст на продажбата

Хенкел во изминатава година оствари продажба од 16.5 милијарди евра, што претставува пораст од 5.8 проценти во однос на 2011-та година. По корекцијата на еднократната добивка, еднократните трошоци и трошоците за реструктурирање, бил корегиран оперативниот профит и е зголемен за…