Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 1005)

Намалување на цената на природниот гас за компаниите

Намалување на цената на природниот гас за компаниите

Компанијата Макпетрол а.д. Скопје, објави дека ќе ја намали цената на природниот гас наменет за стопанството за 6,23 денари и цената ќе изнесува 30,03 денари за кубен метар од досегашните 36,26 денари. Споредено во однос со минатиот месец, намалувањето изнесува…

„Dell“ размислува за отстапување од јавната трговија со акции

„Dell“ размислува за отстапување од јавната трговија со акции

Кога би ви кажале дека „Dell“ ја разгледува опцијата да стане приватна команија, тоа значи дека постои можност повеќе на берзата да не се тргува со нивните акции со што структура на компанијата ќе биде приватна под закрила на финансиските…

General Motors: Не го продаваме Опел

General Motors: Не го продаваме Опел

General Motors ги демантираше информациите дека интензивно бара купец за Opel. -Нема продажба на Opel, рече накратко на автомобилското шоу во Детроит, Дан Акерсон, извршен директор на General Motors. Откако на почетокот на минатата недела  се појави информација дека францискиот…

Словенија: Во даночната пријава ќе има и колона ,,мито”!

Словенија: Во даночната пријава ќе има и колона ,,мито”!

Сопствениците на словенечките компании ќе добијат можност во даночните пријави да го запишат и трошокот кој настанал поради давање поткуп и други форми на незаконска употреба. Љубљански Дневник пишува дека во даночните пријави на компаниите ќе има колона со назив…

Банката JP Morgan под истрага

Банката JP Morgan под истрага

Регулаторните тела и наложија на американската банка „JP Morgan“, да го поправи своето лошо управување со ризици, кое довело до загуба од над шест милијарди долари. Американските федерални регулаторни тела, исто така, изјавија дека банката имала пропусти во контролата, со…

Како Јапонците ги стимулираат работниците: 8.500 евра за добро познавање на англиски јазик

Како Јапонците ги стимулираат работниците: 8.500 евра за добро познавање на англиски јазик

Јапонската компанија „SoftBank Corp“, најви дека на крајот на месецот ќе воведе „систем на поттикнување“. Во рамките на новиот систем, сите вработени кои исклучително добро ќе го поминат специјализираниот тест, ќе добијат награда од 1 милион јени или 8.500 евра.…

Фолксваген: Рекордна продажба во 2012 година

Фолксваген: Рекордна продажба во 2012 година

Фолксваген во 2012 година оствари рекордна продажба, благодарение на поголемата побарувачка во светот. Компанијата соопшти дека за прв пат доставила повеќе од девет милиони возила за една година. Бројот на испорачаните возила – 9,07 милиони е поголем за 11,2 проценти…

Зголемен бројот на туристи во Ноември 2012, во однос на истиот месец претходната година

Зголемен бројот на туристи во Ноември 2012, во однос на истиот месец претходната година

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2012 година изнесува 34,756, а бројот на ноќевањата изнесува 80 580. Бројот на туристите во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, е зголемен за 5.9%,…

ЕУ сака да создаде паневропски телекомуникациски пазар

ЕУ сака да создаде паневропски телекомуникациски пазар

Европската унија оваа година ќе крене реформа во насока за креирање на паневропски телекомуникациски пазар, со што би поттикнала поголема конкурентност и вложување во овој сектор, изјави европскиот комесар за дигитална агенда, Нели Крос, во интервјуто за “Фајненшл Тајмс” .…

Бебињата на познатите чии фотографии заработија најмногу пари

Бебињата на познатите чии фотографии заработија најмногу пари

Изминатите две години беа познати како „бебе бум“ години меѓу познатите личности. Еден од најдобрите „бизниси“ е продажбата на ексклузивните права за објавување на првите слики од свадбите, а потоа и првите слики од новороденчињата на познатите личности. Овие фотографии,…