Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    
Home » Archives by category » КОМПАНИИ (Page 789)

Пропаднаа преговорите меѓу IBM и Lenovo

Пропаднаа преговорите меѓу IBM и Lenovo

Шпекулациите за плановите на „IBM“ да ги продаде своите одделение со сервери на Леново се појавија минатиот месец, кога компаниите веќе беа во напредна фаза од преговорите. Според последните информации преговорите меѓу двете компании се прекината поради несогласувањата околу вредноста…

Летовите на Croatia Airlines се враќаат во нормала

Летовите на Croatia Airlines се враќаат во нормала

Воздушниот сообраќај утре би требало да се одвива според предвидениот распоред за летање, изјави синоќа портпаролот на „Croatia Airlines“ Давор Јанушиќ. Јанушиќ напоменува дека нема да има поврзани летови, како што беше до сега, туку летовите ќе бидат редовни бидејќи…

Turkish Airlines им забрани на стјуардесите црвен кармин и лак за нокти

Turkish Airlines им забрани на стјуардесите црвен кармин и лак за нокти

Турската национална авиокомпанија „Turkish Airlines” им забрани на домаќинките во авионите да носат црвен кармин и црвен лак за нокти на работното место. „Turkish Airlines”, четвртиот по големина европски авиопревозник, изјави дека забраната на „силните тонови” кај персонал е поради…

“Ве мразам и вас и работата и компанијата!”

“Ве мразам и вас и работата и компанијата!”

Незадоволен вработен во синџирот за брза храна Бургер Кинг, по три “брутални” години на работа дал отказ и тоа со писмо, во кое нема недостаток на остри зборови. “Мразев да работам за компанијата уште од првиот ден кога бев запослен.…

Восер си заминува од Shell

Восер си заминува од Shell

Енергетскиот гигант „Shell“ соопшти дека извршниот директор Питер Восер ќе се повлече следната година од својата функција. Причина за тоа е што профитот на компанијата во првиот квартал се намалил поради пониските цени на суровата нафта. 54-годишниот Восер беше извршен…

Croatia Airlines откажува летови заради масовни боледувања на персоналот

Croatia Airlines откажува летови заради масовни боледувања на персоналот

Хрватската авио-компанија Croatia Airlines и денеска откажа извесен број летови заради ненајдено масовниот број боледувања на кабински персонал. Членот на Управата на компанијата најави истрага за оправданоста на болдувањата, но и за лекарите кои ги одобриле тие боледувања. Проблемите во сообраќајот на…

Чесите изненадени од квалитетот на македонското вино

Чесите изненадени од квалитетот на македонското вино

„Појавувањето на Винарија Стоби на 16-тиот Меѓународен саем за гастрономија – Вино и Деликатеси во Прага е од големо значење за нас како млада Винарија, особено поради официјалната бројка на заинтересирани за саемот која оваа година достигна до 10 000…

Apple се задолжува за да избегне данок

Apple се задолжува за да избегне данок

Според некои американски медиуми, за прв пат од 1996-та година „Apple“ има намера да се задолжи 17 милијарди долари со продажба на обврзници за да ги избегне големите даноци за пренесувањето на готовината од своите подружници надвор од САД. На…

Профитот на Фејсбук порасна за 38 проценти

Профитот на Фејсбук порасна за 38 проценти

За првото тримесечје од 2013-та година профитот на Фејсбук (facebook.com) се зголемил за 38 проценти или на 1.46 милијарди долари. Чистата добивка ја сочинуваат 219 милиони долари, што е за 14 милиони повеќе во однос на истиот период од 2012-та година. Поголемиот…

Tојота најавува 10 милиони возила годишно

Tојота најавува 10 милиони возила годишно

Предизвикан од страна на Фолксваген кој јавно и јасно се изјасни дека има во план да стане најголем производител на автомобили во светот до 2018-та година, јапонскиот производител Тојота објави дека има намера да го зголеми годишното производство на 10…