Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 681)

Deutsche Bank забележа загуба од една милијарда евра

Deutsche Bank забележа загуба од една милијарда евра

Германската „Deutsche Bank“ пријави дека во последниот квартал од минатата година забележала вкупна загуба од една милијарда евра. Како што истакнуваат аналитичарите, фактот што овие резултати се објавени во недела навечер сам по себе покажува дека „не е се како…

Acer повторно во минус

Acer повторно во минус

Компанијата „Acer“ во изминатиов квартал имала загуба во висина од 274 милиони долари. Причината за ваквиот резултат е слабата продажба на „ultrabook“ уредите, но и лошите потези при распоредувањето на ресурсите. Ова е трет квартал по ред во кој овој…

Француската држава и кинескиот ДонгФенг, нови акционери на ПСА Пежо Цитроен

Француската држава и кинескиот ДонгФенг, нови акционери на ПСА Пежо Цитроен

Советот за следење на ПСА Пежо Цитроен го валидира принципот за влегување на државен капитал во капиталот на претпријатието исто како и влегувањето во капиталот на кинескиот конструктор на автомобили ДонгФенг, јави дописникот на МИА од Париз. Операцијата, која се…

Intel објави дека ќе скрати 5% од вработените

Intel објави дека ќе скрати 5% од вработените

„Intel“ објави дека ќе затвори над 5 000 работни места како дел од обидите на компанијата да се опорави од смалувањето на продажба на персонални компјутери. Бројот на работните места, кои компанијата ќе ги затвори во 2014-та година сочинуваат 5…

FXLider Семинар: Како да заработите пари на светската берза?

FXLider Семинар: Како да заработите пари на светската берза?

Искуство кое ќе го промени вашиот поглед на тргувањето на светската берза Ќе откриете дека тргувањето на берзата не е наменето само за финансиски стучњаци, туку дека и вие едноставно, со вистинска стратегија можете да остварите значаен профит со минимален…

Опадна продажбата на Best Buy

Опадна продажбата на Best Buy

Најголемиот светски трговски ланец за електронска стока од широка потрошувачка, американската компанија „Best buy“, забележа пад на приходите во продавниците во САД. Падот на приходите е забележан во најзначајниот период за рeзултатите од продажбата, во последните девет недели од минатата…

Haribo ги повлекува „расистичките“ бонбони

Haribo ги повлекува „расистичките“ бонбони

Германската компанија „Haribo“ на пазарите во Данска и Шведска ќе ја запре продажбата на бонбоните кои тамошните потрошувачи ги оцениле како расистички. Бидејќи поединечни бонбони на „Haribo“ се дизајнирани како маски кои потсетуваат на примитивната уметност на африканските, азијските и…

Nintendo очекува загуба

Nintendo очекува загуба

Производителот на видео-игри „Nintendo“ зa фискалната 2013/2014. која завршува на крајот на март, очекува оперативна загуба од 35 милијарди јени (246 милиони евра). До загубата ќе дојде поради слабата продажба на конзолите „Wii U“ и „3DS“. Ова за „Nintendo“ ќе…

А- интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ АД Скопје

А- интегрирана еколошка дозвола за АДИНГ АД Скопје

Компанијата АДИНГ доби А – дозвола за усогласување со оперативен план издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање на Р.Македонија. Добивањето на А – интегрирана еколошка дозвола е резултат на усовршувањето и модернизацијата на производството, како и примената…

Се повеќе компании се осигуруваат против напади од хакери

Се повеќе компании се осигуруваат против напади од хакери

Неодамнешното истекување на податоците на 70 милиони клиенти во САД на малопродажениот ланец „Таргер“, уште еднаш го стави прашањето за тоа како компаниите можат да ги намалат потенцијалните загуби од хакерски упади. Сега само една третина од американските компании имаат…