Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 2)

Кинеските регулатори го одобрија договорот со чипови на Toshiba

Кинеските регулатори го одобрија договорот со чипови на Toshiba

Кинеските регулаторни органи ја одобрија продажбата на бизнисот со чипови за меморија на јапонскиот технолошки концерн „Toshiba“ во вредност од 18 милијарди долари на консурциумот предводен од финансискиот инвеститор „Bain Capital“, соопштува „Ројтерс“, цитирајќи јапонски извор. Оценката на антимонополнскиот орган…

Дали сте заинтересирни за почеток на кариера во интернационалниот ланец на ресторани КФЦ?!

Дали сте заинтересирни за почеток на кариера во интернационалниот ланец на ресторани КФЦ?!

Американскиот интернационален бренд KFC официјално најавува влез на македонскиот пазар. На 16.05.2018 е објавен оглас за повеќе работни позиции во рестораните кои ќе се отвараат во Сити Мол, Скопје и Палма Мол, Тетово. “Сега се шириме во Македонија и сме…

Најголемата банка во еврозоната со револуционерен „блокчејн“ потег

Најголемата банка во еврозоната со револуционерен „блокчејн“ потег

Најголемата банка во еврозоната по големина на пазарната капитализација стана првата компанија во светот која се залага за „блокчејн“ технологијата за спроведување на своето годишно генерално собрание на акционерите. Шпанската банка „Santander“ и технолошката компанија „Broadridge Financial Solutions“ одржаа тест…

Вината на „Тиквеш“ освоија 15 награди во Лондон

Вината на „Тиквеш“ освоија 15 награди во Лондон

Винарската визба „Тиквеш“ го повтори одличниот успех од минатите години, освојувајќи нови 15 награди за своите врвни вина на годинешниот меѓународен вински натпревар – International Wine Challenge (IWC), кој годинава по 35-ти пат се одржа во Лондон, В. Британија. На…

Газпром ќе даде нешто повеќе од 3 милијарди долари во дивиденди

Газпром ќе даде нешто повеќе од 3 милијарди долари во дивиденди

Одборот на директори на „Газпром“ ги одобри извештаите за развој на компанијата во 2017-та година и финансиската состојба, како и распределбата на дивидендите на акционерите, станува јасно од соопштението на сајтот на компанијата. Добиена е дивиденда од 8,04 рубли по…

Побуна во „Гугл“: Вработените даваат откази зашто компанијата соработува со војската

Побуна во „Гугл“: Вработените даваат откази зашто компанијата соработува со војската

Сè повеќе работници на „Гугл“ потпишуваат петиција со која од работодавецот бараат да не се вклучува во бизниси со војувањето, а наводно некои од нив отишле и подалеку и си дале отказ во знак на протест против соработката со американската…

Starbucks го зајакнува својот фокус во Кина

Starbucks го зајакнува својот фокус во Кина

Најголемиот синџир на кафулиња во светот „Starbucks“ цели да ги зголеми за над три пати приходите и речиси два пати бројот на објекти во Кина во следните пет години. Така компанијата двојно ќе го зголеми залогот во земјата, додека растот…

„Горско пиво“ со збогатен вкус и во ново пакување (видео)

„Горско пиво“ со збогатен вкус и во ново пакување (видео)

Под мотото „Твое пиво, твој начин“, „Пивара Скопје“ официјално го пушти во продажба „Горско пиво“ во ново пакување и со збогатен вкус. Од компанијата велат дека со пуштањето на пазарот на збогатеното „Горско пиво“ всушност заокружуваат еден подолг технолошки процес,…

Компаниите кои се „борат“ за проценка од 1.000 милијарди долари

Компаниите кои се „борат“ за проценка од 1.000 милијарди долари

„Apple“ е само на чекор од пазарна капитализација од 1.000 милијарди долари, што за првпат ќе се случи кај американска компанија. Сепак, технолошкиот гигант може наскоро да биде претекнат од „Amazon.com“. Компанијата основана во гаража од Стив Џобс во 1976-та…

Мермерен Комбинат АД Прилеп ја триплираше добивката за првиот квартал

Мермерен Комбинат АД Прилеп ја триплираше добивката за првиот квартал

Мермерен Комбинат АД Прилеп (“Друштвото”) за периодот од 1 јануари до 31 март 2018 оствари приходи од продажба во износ од 535.401 илјади денари што претставува зголемување за 70% споредено со истиот период изминатата година. Остварена е оперативна добивка за…