Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 2)

Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

Најголемата германска банка, “Deutsche bank” и нејзината конкурентска банка “Commerzbank”, одлучија да започнат разговори за евентуално спојување. Последните најави на двете банки дојдоа по неколку месечни шпекулации за нивното спојување, но и двете сугерираат дека не е сигурно дека договорот ќе биде…

ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

ГД  Гранит АД за периодот Јануари – Декември 2018  година оствари вкупна добивка во износ од 302.709 илјади денари. Остварените вкупни приходи во 2018 година изнесуваат 3.986.222 илјади денари и во споредба со остврените во 2017 година бележат намалување за…

Форд отпушта 5.000 работници во Германија

Форд отпушта 5.000 работници во Германија

Американскиот производител на автомобили Форд, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 5.000 работници во Германија и дека ќе ја намали работната сила во Велика Британија, во обид да се врати на профитната патека во Европа. “Форд понудил програми за доброволно…

Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

Мермерен Комбинат АД Прилеп за периодот 1 јануари – 31 декември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 1,543,557 илјади денари, која е дуплирана во однос на претходната година кога изнесувала 745,118 илјади денари. Приходите од продажба за 2018 година изнесуваат 2,459,454…

Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

 По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави CNN. Се разбира, компанијата ќе продолжи со производство на оваа флота со детална работа…

Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

Phishing и оваа година се третира како голема закана,  а во 2018 е забележан зголемен ризик од напади врз развојот и процесот на надоградба на софтвер Мајкрософт деновиве го објави 24-тиот извештај за онлајн безбедноста познат како Microsoft Security Intelligence…

AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

За AVON, март претставува исклучително богат месец кога станува збор за новитети од светот на убавината. “Новата јапонска колекција Mission за нега на кожа од Avon, пристигна во Централна Европа. Иако пилот лансирањето на оваа премиум колекција се случи во…

Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

Попуст од 3.000 денари за купување смартфон за корисниците на Smart M и Magenta 1 M тарифите, како и за оние кои ќе се одлучат да купат уред со користење Фамилијарен буџет Во Тетово денеска се отвори реновирана Телеком продавница,…

АД Европа се приклучи на иницијативата за скратено работно време за родителите по породилно отсуство

АД Европа се приклучи на иницијативата за скратено работно време за родителите по породилно отсуство

Компанијата АД Европа како една од најстарите фабрики за кондиторски производи на Балканот со големо задоволство ја прифати иницијативата за креирање на што подобри услови за своите вработени со што се овозможува дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите…

Хотели – Метропол АД Охрид оствари позитивен финансиски резултат за 2018 година

Хотели – Метропол АД Охрид оствари позитивен финансиски резултат за 2018 година

Хотели – Метропол АД Охрид во 2018 година оствари позитивен финансиски резултат остварувајќи нето добивка од 30.498 илјади денари и истата е зголемена споредено со деловната 2017 година. Приходи од работењето на Хотели – Метропол АД Охрид за 2018 година…