Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 3)

МАКПЕТРОЛ АД Скопје со одлични финансиски резултати за 2018: 2,6 пати поголема добивка од претходната година

МАКПЕТРОЛ АД Скопје со одлични финансиски резултати за 2018: 2,6 пати поголема добивка од претходната година

МАКПЕТРОЛ АД Скопје за периодот јануари-декември 2018 оствари вкупен приход во износ од 22,0 милијарди денари, кој е поголем од минатогодишниот за 3,2 милијарди денари, односно остварен е пораст од 17,0%. Во структурата на приходите, најголем удел имаат приходите од…

АД Европа Скопје ја дуплираше добивката во 2018 година

АД Европа Скопје ја дуплираше добивката во 2018 година

Во периодот од 01.01. до 31.12.2018 година АД Европа оствари нето добивка во износ од 97.167.484 денари, која е дупло повисока во однос на претходната година. Во 2018 година остварени се вкупни бруто приходи на износ од 797.503.383 денари и се зголемени…

Пивото BIP и “Руски Квас” од март на македонскиот пазар

Пивото BIP и “Руски Квас” од март на македонскиот пазар

Од март 2019, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки на својата трговска програма овие производи почна да ги увезува и дистрибуира нашата најголема винарница, ВВ…

Макпрогрес ја поддржа иницијативата за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

Макпрогрес ја поддржа иницијативата за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

По примерот на компанијата Витаминка од Прилеп и нашата најголема прехранбена индустрија Макпрогрес Виница, денес на менаџерски состанок донесе одлука да се прифати иницијативата за дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство. Компанијата…

СКОПСКО – 95 години креатор на домашната пивска култура

СКОПСКО – 95 години креатор на домашната пивска култура

Пивара Скопје лансираше нова комуникациска платформа со која започнува одбележувањето на 95- годишнината на носечкиот бренд во своето пивско портфолио. Со неа, СКОПСКО потсетува на својата автентична вредност која ја поседува уште од 1924 година – да биде еден вид…

Витаминка воведе дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

Витаминка воведе дополнителни 3 месеци скратено работно време за родителите што се враќаат од породилно отсуство

Одборот на директори на Витаминка изгласа бенефиции во интерес на своите вработени по завршување на отсуството од работа поради бременост, раѓање и родителство. Според оваа новина вработените во Витаминка кои користеле отсуство поради бременост, раѓање и родителство, во следните три…

Вип ја одржа втората годишна конференција „Women in Digital“

Вип ја одржа втората годишна конференција „Women in Digital“

Еволуцијата на менталниот склоп е клучна за дигитализацијата во бизнисот и општеството Во организација на телекомуникациската компанија Вип, денеска се одржа втората годишна конференција „Жената во дигиталната ера“ („Women in Digital vol.2“). Под темата „Дигитална трансформација: Техничка револуција или еволуција…

ГТЦ прокнижи загуба за 2018 година

ГТЦ прокнижи загуба за 2018 година

Градски Трговски Центар АД Скопје за периодот 01.01.2018 до 31.12.2018 оствари негативен финансиски резултат во износ од 25.893 илјади денари. Вкупните приходи од дванаесетмесечното работење изнесуваат 210.078 илјади денари и се зголемени за 13% во однос на 2017 година. Вкупните трошоци изнесуваат 235.971 илјади…

Како изгледало првото пакување на најпродаваниот пијалок во светот?

Како изгледало првото пакување на најпродаваниот пијалок во светот?

Омилениот пијалок на многу генерации, Кока-Кола, на денешен ден прв пат почна да се продава во стаклени шишиња. Пронаоѓачот, Џон Стив Пембертон, во 1886 година го продал првиот пијалок направен од сируп и кисела вода. Осум години подоцна, овој пијалак…

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за кредитите за физички лица

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за кредитите за физички лица

НЛБ Банка во периодот од 11.03.2019 до 31.05.2019 година води промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамки на промотивната понуда Банката нуди нови потрошувачки и станбени кредити со пониски каматни стапки. Каматните стапки на НЛБ Потрошувачките кредити се намалени до 0,5 процентни поени…