Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 3)

Позитивен финансиски резултат на Бетон АД Скопје за првиот квартал

Позитивен финансиски резултат на Бетон АД Скопје за  првиот квартал

Во период од 01.01.2018година до 31.03.2018година ДГ Бетон АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат на износ од  2.384.737,00денари. Остварените вкупните приходи заклучно со Март 2018 година изнесуваат 272.469.491,00  и истите се незначително зголемени во споредба со остварените приходи истиот период…

Amazon го зголемува својот бруто профит со одлично темпо

Amazon го зголемува својот бруто профит со одлично темпо

Една од работите која расте во бизнисот на „Amazon“ е неговата профитна маргина. Во првиот квартал компанијата генерирала 1,6 милијарди долари нето добивка – повеќе од два пати во однос на минатата година и вториот квартал во историјата на компанијата…

Профитабилно работење и раст на премија на сите пазари во Групацијата

Профитабилно работење и раст на премија на сите пазари во Групацијата

Триглав Осигурување Скопје оствари раст на премија во првиот квартал од 2018 година Групацијата Триглав успешно работеше во првото тромесечје од оваа година. Добивката пред оданочување изнесуваше 27,5 милиони евра, што е 8% повеќе од истиот период минатата година, а…

УНИ Банка ја зголеми добивката за 15,3% за првиот квартал годинава

УНИ Банка ја зголеми добивката за 15,3% за првиот квартал годинава

УНИ Банка за периодот јануари-март 2018 година оствари позитивен финансиски резултат во износ од 62,7 милиони денари, што претставува пораст од 15,3% во однос на минатата година. Главна причина сe нето приходите од камати и нето приходите од провизии и…

Изјава на Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец – Генерален Директор на Адора Инженеринг за инвестирањето во акции во Комерцијална Банка АД Скопје

Изјава на Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец – Генерален Директор на Адора Инженеринг за инвестирањето во акции во Комерцијална Банка АД Скопје

„Одлуката за инвестирање во хартии од вредност, конкретно, во акции издадени од нашата реномирана  Комерцијална банка АД Скопје, во рамките на Адора инженеринг ДООЕЛ Скопје, ја донесовме од деловни причини и со верба дека со тоа ќе го продлабочиме успешното…

Норвешката Statoil ќе се преименува во Equinor

Норвешката Statoil ќе се преименува во Equinor

Акционерите на најголемата Норвешка компанија „Statoil“ ќе го одобрат денес предлогот на Управниот одбор да ги отстранат зборот „oil“ (нафта) од името во нејзиниот обид да го прошири бизнисот и да привлечат млади таленти, загрижени за влијанието на фосилните горива…

Зголемената цена го освежи нафтениот гигант за 1,3 милијарди долари!

Зголемената цена го освежи нафтениот гигант за 1,3 милијарди долари!

Руската нафтена компанија „Rosneft“ во понеделникот извести дека нето добивката во првото тромесечиjе се зголемила за 7 пати, a тоа го предизвикаа зголемените цени на нафтата кои донесоа 81 милијарди рубљи (1,3 милијарди долари). Овој профит е остварен во периодот…

„Кина е подобра во производството“ призна авто-компанијата!

„Кина е подобра во производството“ призна авто-компанијата!

Шведскиот „Волво“ тврди дека автомобилите кои што се произведени во Кина моментално се поквалитетни од оние кои се прават во европските фабрики. Оваа компанија го прошири производството во Кина и тоа пред 4 години со проширена верзија на S60. Во…

Семос Едукација и АВРМ го започнаа вториот циклус на бесплатни обуки за напредни ИТ вештини за невработени лица

Семос Едукација и АВРМ го започнаа вториот циклус на бесплатни обуки за напредни ИТ вештини за невработени лица

Започна вториот циклус на бесплатни обуки за јава програмери и софтвер тестери, едни од најбараните профили на пазарот на трудот во ИТ индустријата. На проектот организиран од Агенција за вработување на Република Македонија во соработка со Семос Едукација како спроведувач…

Комплексот “Ветрило” е спремен да ги прими своите први станари

Комплексот “Ветрило” е спремен да ги прими своите први станари

Сите се бориме со жештините во лето, маглите во зима, константните гужви и брзиот тек во градските џунгли. Затоа после напорен ден најмногу ни е потребен мир и спокој, во тивка и чиста околина. Токму таква населба е Сопиште која…