Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    
Home » Archives by category » ЗДРАВЈЕ (Page 280)

Одличен концепт – Велосипед што го прочистува загадениот воздух

Одличен концепт – Велосипед што го прочистува загадениот воздух

Група тајландски иноватори претстави одличен концепт на велосипед што го прочистува загадениот возудх. Доколку идејата на „Лајтфог Креатив“ биде реализирана во стварност, тоа ќе претставува трајно решение за загаденоста на воздухот во големите градови. Претставениот прототип меѓу рачките на велосипедот има поставено…

Како денес отчукува биолошкиот часовник?

Како денес отчукува биолошкиот часовник?

Додека стапката на бременост кај жените помлади од 30 години се намалува од 1990 година, стапката на бремените жени постари од 30 години се зголемува. Според истражувањето од Центарот за контрола и превенција на болести, бројот на жените кои меѓу 35 и 39…

Рузмарин – здрава билка во вашиот дом

Рузмарин – здрава билка во вашиот дом

Рузмарин (Rosmarinus officinalis) е ароматично растение кое се сретнува на Медитеранот, во САД и Мексико. Рузмаринот е совршено растение кое треба да го имате во градината. Рузмаринот е една од билките познати по изобилството на хранливи фито-материи, антиоксиданси и есенцијални…

Промените на кожата – индикатори за вашето здравје

Промените на кожата – индикатори за вашето здравје

Изгледот на кожата и промените кои таа ги доживува можат да бидат индикатор за состојбата на вашето здравје. Еве на што треба да внимавате. Жолтеникава кожа, портокалова боја на дланките и стапалата – Пожолтувањето на кожата е резултат на каротенемија,…

Како да им одолеете на искушенијата и да продолжите со вашата диета

Како да им одолеете на искушенијата и да продолжите со вашата диета

Решивте да држите диета, направивте распоред што кога ќе јадете, дури и сте зготвиле по план, но не сте ги предвиделе искушенијата кои за момент ќе ве замислат. Тешко е да се држи диета кога сите околу вас уживаат во…

Со мобилни апарати ќе се утврдува кој го загадува воздухот

Со мобилни апарати ќе се утврдува кој го загадува воздухот

Наредната недела треба да бидат испорачани и ставени во функција двата мобилни апарати за мерења и анализи на квалитетот на амбиентниот воздух, со што за првпат ќе се докажува поврзаноста на загадениот воздух и загадувачот. Министерот за здравство Никола Тодоров, одговарајќи на…

Симптоми кои не смееме да ги игнорираме

Симптоми кои не смееме да ги игнорираме

Болката или одредени симптоми кои можат да бидат занемарливи и ги игнорираме, често знаат да бидат предвесници на некои посериозни болести. Еве во кои случаи треба да го слушате вашиот организам кога ви праќа знаци и сигнали. Проблеми со спиење…

Овие производи не смееме да ги користиме секојдневно!

Овие производи не смееме да ги користиме секојдневно!

Постојат одредени производи за кои мислиме дека со секојдневна употреба придонесуваме за подобро здравје и превенција, а всушност го правиме токму обратното – му штетиме на организмот и не го оставиме да си ја врши својата работа. Еве кои се…

И здравата храна може да предизвика проблеми!

И здравата храна може да предизвика проблеми!

Овошјето, зеленчукот и житарките се здрави. Но за жал, не за секого. Виенскиот специјалист за исхрана, професор Хадемар Банкхофер, објаснува зошто некои лица после консумирање на здрави намирници не се чувствуваат добро. Кивавица и осип по телото Според зборовите на…

Зошто постојано сте уморни?

Зошто постојано сте уморни?

Доколку секое утро се будите со чувство како да ве згазил воз, а заморот ве следи преку целиот ден и викендите ги поминувате до доцна во кревет обидувајќи се да го надоместите недостатокот на сон, тогаш страдате од социјален стрес.…