Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Напиток од ѓумбир и куркума: Витаминска бомба која го подобрува имунитетот!

Време: 15:55

Датум: април 3, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Ви носиме феноменален рецепт за волшебна напивка која во овој период ви е неопходна.

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали, а содржи и специјални фитонутриенти, гингероли кои имаат силни антиинфламаторни својства и ја потикнуваат работата на крвотокот и варењето на храната. Покрај големата количина на витамин Ц, содржи магнезиум, калциум, железо, фосфор, калиум и натриум. Од друга страна, куркумата дури има и антиканцерогена активност.

Затоа, постојат многу причини да го направите овој пијалок.

Состојки:

свеж ѓумбир (околу 4 см) • свежа куркума (околу 4 см) • 1 лимон • 1 голем прстофат бибер (за куркумата да има ефект) • свеж сок од портокал по желба

Подготовка:

Излупете го ѓумбирот со помош на лажица, но можете и со нож. Потоа излупете ја куркумата. Но, ставете ракавици затоа што овој жолт корен може да ви ги обои прстите. Изрендајте ја куркумата и ѓумбирот.

Исцедете сок од лимон, и додадете ја куркумата и ѓумбирот.

Во здравиот пијалок додадете уште прстофат бибер. Ако пијалокот ви е премногу кисел, можете да додадете малку сок од портокал или мед.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење…

 • Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска…

 • Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Вакцината за коронавирус може да биде регистрирана во Русија во август, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. „Верувам дека…

 • Викенд хороскоп 16-17.05.2020

  Викенд хороскоп 16-17.05.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Вашата романтична страна викендов ќе излезе во прв план. Што повеќе се посветите на тоа, толку повеќе ќе бидете среќни…

 • Најмногу овошје се јаде на југот на Европа, а зеленчук на северот на овој континент

  Најмногу овошје се јаде на југот на Европа, а зеленчук на северот на овој континент

  Жените во Европа јадат повеќе овошје од мажите на овој континент, а луѓето со повисоко ниво на образование јадат повеќе овошје од помалку образованите луѓе,…

 • Еве како вирусот се шири во ресторан и тоа на една маса! Било доволно само половина час(видео)

  Еве како вирусот се шири во ресторан и тоа на една маса! Било доволно само половина час(видео)

  Нема да верувате колку лесно и брзо се пренесува вирусот! Белгискиот виролог, Марк Ван Ранст сподели видео од јапонски експеримент во кое се гледа колку…

 • Најновото истражување открива: Еве зошто коронавирусот повеќе ги погодува мажите

  Најновото истражување открива: Еве зошто коронавирусот повеќе ги погодува мажите

  Иако од COVID-19 може да се разболи било кој, се чини дека оваа болест најмногу ги погодува постарите мажи со хронични заболувања, покажа новото истражување.…

 • Доручкувајте го само ова: Цревата ќе проработат, обемот на половината ќе се намали, сите токсини ќе бидат исфрлени!

  Доручкувајте го само ова: Цревата ќе проработат, обемот на половината ќе се намали, сите токсини ќе бидат исфрлени!

  Индустриската замена нема ваков ефект, затоа што содржи многу додатоци, па потребно е да го направите сами доколку имате проблем со цревата и опстипација. Ако…

 • Препознајте ги раните симптоми на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува организмот!

  Препознајте ги раните симптоми на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува организмот!

  Ако овој симптом се забележи на време, дијабетесот може да се држи под контрола. Симптоми на дијабетес тип 2 вклучуваат замор, необјаснето слабеење и жед.…

 • Ако навистина морате нешто да грицнете пред спиење, тоа нека биде оваа намирница

  Ако навистина морате нешто да грицнете пред спиење, тоа нека биде оваа намирница

  Добриот сон е клучен за одржување на телесната тежина, менталното и физичкото здравје. Луѓето кои недоволно спијат имаат зголемен ризик од дебелина, срцеви заболувања и…