Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 373)

Зошто iPhone е подобар од Galaxy

Зошто iPhone е подобар од Galaxy

Сите ние сме веќе запознаени со спецификациите: 5-инчен екран со 441 пиксели по инч, 1080p дисплеј, quad-core 1.9GHz процесор и камера од 13 мегапиксли. Точка по точка, следната генерација на „Samsung“, „Galaxy S4“ го победува „iPhone“. Сепак, неколку дена по…

Новиот телевизор на Philips

Новиот телевизор на Philips

Телевизорот на „Philips“, „Design Line“ на прв поглед дефинитивно е еден од најинтересните уреди во последно време. Тој ќе биде со димензии од 46 и 55 инчи, а производителот одлучи да го направи во една стаклена целина. Па така телевизорот…

Facebook краде од Twitter

Facebook краде од Twitter

По шминкањето со кое сакаа да ја подигнат својата популарност на повисоко ниво, „Facebook“ изгледа ја заострува војната со другите друштвени мрежи, па така од „Twitter“ ќе ги превземе хаштаговите (клучните зборови),работите по кои тие се познати. Според некои медиуми…

MDM технологијата се повеќе присутна

MDM технологијата се повеќе присутна

Денес, речиси половина од најголемите светски компании имаат специјализирани решенија за управување и безбедноста на мобилните уреди во нивните корпоративни мрежи. Истражувањето кое го направи „Kaspersky Lab“ кон крајот на 2012-та година во соработка со „B2B International“, покажа дека 23…

Пристигна Samsung Galaxy S IV

Пристигна Samsung Galaxy S IV

На конференција која се одржа во Њујорк и преку интернет, „Samsung“ го претстави својот нов предводник. Претседателот на „Samsung Mobile Communication“, ЏК Шин официјално ја отвори конференцијата, кој рекол дека во последниве неколку недели слушале многу гласини за новиот „Galaxy“.…

Нарачани еден милион BlackBerry 10

Нарачани еден милион BlackBerry 10

„BlackBerry“ соопшти дека еден од нивните долгогодишни партнери порачал еден милион телефони од моделот „BlackBerry10“. Ова е најголемата нарачка за еден модел одеднаш која компанијата ја има добиено во својата историја. „BlackBerry“ во јануари ги претстави новите паметни телефони „Z10“…

Рубин се повлече од Android

Рубин се повлече од Android

Директорот во компанијата „Google“ Енди Рубин, кој беше задолжен за развој на „Android“ оперативниот систем за паметни телефони и таблет компјутери, се повлече од оваа функција. Неочекуваното повлекување на Рубин значи дека развојот на „Android“ оперативниот систем за првпат ќе…

Кацига за велосипедисти со трепкачи

Кацига за велосипедисти со трепкачи

Унгарски дизајнер разви кацига за велосипедисти со LED трепкачи, која ќе ги предупредува автомобилите при вртење. Овој производ се активира преку безжична „блутут“ конекција од тркалото на велосипедот. Кога тоа се врти, се вклучуваат страничните ленти-панели кои светат портокалово. Кога…

Android со два милиони дневни активации

Android со два милиони дневни активации

Според извештајот од „Asymco“ над 800 милиони „Android“ телефони, таблети и други уреди во моментов се користат во светот. Во септември 2012-та година имало 500 милиони корисници, а математика вели дека бројот на „Android“ корисниците се зголемува секој ден за…

HTC се штити од кражбите на Samsung

HTC се штити од кражбите на Samsung

Претседателот на „HTC“, Џон Мекензи за време на интервјуто во врска со моделот „HTC One“ не ја пропушти можноста да упати неколку остри зборови на сметка на компанијата „Samsung“ и нејзината политика на работа. Не е тајна дека „HTC One“…