Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » НАЈНОВИ ВЕСТИ

Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот. Орла Кили го прекина бизнисот кога нејзината мајка-копанија „Кили Рован“ прогласи банкрот. Синџирот продавници на дизајнерката…

Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба на водовод и канализација во индустриската зона. Проектот е во вредност од 8, 6 милиони…

Низ Скопје помина конвој на електрични возила

Низ Скопје помина конвој на електрични возила

Новите технологи во мобилноста веќе се присутни во нашата држава, но треба да најдеме сили да станат подостапни за граѓаните преку директни субвенции од власта. Оваа порака денеска ја упати Оливер Велковски од организацијата за електрични возила „Е-мобилност Македонија“ во…

Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба на водовод и канализација во индустриската зона. Проектот е во вредност од 8, 6 милиони…

За успех во кариерата овие вештини се неопходни

За успех во кариерата овие вештини се неопходни

Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките. Некои нема да бидат добро намерни, но повеќето сепак ќе ви помогнат да се подобрите…

Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

„Nestle“ соопшти дека ги испитува стратешките опции за бизнисот со производи за кожата, истакнувајќи дека делот што некогаш се го сметале како „ѕвезда“ која ќе расте, па можеби ќе постигне подобри резултати надвор од компанијата, пренесува „Ројтерс“. По стратешкиот преглед…

Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски да поднесуваат барања за податоци за инфраструктурни објекти и барања за промени или запишување во катастарот…

Вештачката интелигенција ќе овозможи комуникација меѓу луѓето и животните

Вештачката интелигенција ќе овозможи комуникација меѓу луѓето и животните

Фантазијата за комуникација со животни постои одамна, особено од пред 50 години, кога доктор Дулитл првпат се појави во Холивуд. Експертите сега веруваат дека тоа конечно може да стане реалност. Ова би можело да се постигне со помош на вештачка…

Македонската филхармонија свечено ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

Македонската филхармонија свечено ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

На 27 септември (четврток) во 20 часот, ќе се случи свеченото отворање со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од Франција, Лука Дебарг. Дебарг, кој е лауреат на престижниот натпревар „Чајковски“, ќе го изведе најкомплексното…

ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, на американскиот медиумски гигант „Фејсбук“ му даде рок до крајот на годината да постапи по регулативите за заштита на потрошувачите во ЕУ. Инаку, како што рече таа, социјалната мрежа ќе се соочи со санкции. „Моето…

Страница 1 од 5354123Следна ›Последна »