Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » КУЛТУРА

Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

Народниот театар од Ниш со „Госпоѓа министерка“ вечерва на фестивалот “Гола месечина“

На третата вечер од фестивалот на комедијата „Гола месечина“, вечерва во 21 часот на отворената сцена во спорсткиот центар „Ново лисиче“ ќе биде изведена претставата „Госпоѓа министерка“, гостување на Народниот театар од Ниш. Режисер на претставата на текстот од Бранислав…

Отворен повикот за учество на саемот на уметност „Ин Ситу“

Отворен повикот за учество на саемот на уметност „Ин Ситу“

Меѓународниот саем на уметност „Ин Ситу“, досега познат како „Паратисима Скопје“, ќе се одржи од 13 до 15 септември во Младинскиот културен центар во Скопје. Повикот за учество во поставката за визуелни уметности, оваа година курирана од Ана Франговска, ќе биде отворен…

Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Почна фестивалот на комедијата „Гола месечина“

Со урнебесната повеќепати наградувана босанска претстава „Једваносимсобоакаломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вчеравечер беше отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Се работи за социјална комедија што се занимава со општествените проблеми на денешнината. Во неа на комичен начин…

Почнува фестивалот на комедијата „Гола месечина“, седум претстави од Македонија, БиХ и од Србија

Почнува фестивалот на комедијата „Гола месечина“, седум претстави од Македонија, БиХ и од Србија

Со урнебесната повеќенаградувана босанска претстава „Једваносимсобоакамоломистобо“ од Нејра Бабиќ и Алеш Курт, вечерва на сцената на Театар „Комедија“ ќе биде отворен меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“. Фестивалот традиционално се одржува на отворена сцена во спортскиот центар „Ново Лисиче“, но…

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Промоција на монографијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски

Во мултимедијалниот центар на Матица од Скопје, во Паркот на Книгите, денеска во 12 часот ќе биде промовирана монoграфијата „Цртежи“ од Павле Кузманоски. За делото на познатиот македонски сликар ќе говорат професор Кристина Николовска и Маја Чанкуловска. По повод промоцијата…

Промовирана монографијата „Скопје на поштенски марки – историја и мотиви“

Промовирана монографијата „Скопје на поштенски марки – историја и мотиви“

Познатите скопски филателисти Климе Поповски и Виктор Габер издадоа монографија со назив „Скопје на поштенски марки – историја и мотиви“. Во монографијата преставени се текстови и мотиви на поштенски марки издадени во Република Македонија, во поранешната СФРЈ и во странство,…

Изложба на уметници инспирирани од европската и македонската литература – „Кроки во градината“

Изложба на уметници инспирирани од европската и македонската литература – „Кроки во градината“

Во галеријата Акантус се отвори изложбата „Кроки во градината“. На оваа изложба се претставени дела на десет еминетни уметници, Горјан Ѓорѓиев, Славица Јанешлиева Бачварска, Маја Кировска, Срѓан Миќиќ, Моника Мотеска, Оливер Мусовиќ, Касиопеја Наумовска, Маја Рауник, Васко Серафимов и Тања…

„Звукот на идната генерација“ со Македонската филхармонија

„Звукот на идната генерација“ со Македонската филхармонија

„Звукот на идната генерација“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи денеска во 20 часот. На концертот како солисти ќе се претстават талентирани студенти од државните факултети за музика во Македонија, кои по пат…

Postmodern Jukebox на 14 декември во Скопје – врвно кабаре во Македонската филхармонија

Postmodern Jukebox на 14 декември во Скопје – врвно кабаре во Македонската филхармонија

Една од најинтересните концертни атракции во светот, музичкиот колектив Postmodern Jukebox, на 14 декември ќе настапи во Македонската филхармонија. Postmodern Jukebox е музички колектив кој во тотален винтиџ-стил го носи духот на Њуjорк во своите настапи, во кои на специфичен…

Почнува Баскерфест 2018-та

Почнува Баскерфест 2018-та

Вечерва во 19 часот ќе биде отворен 13-тиот по ред фестивал на улични изведувачи, Баскерфест 2018. Градскиот плоштад „Македонија“, шест дена од 12-17 јуни ќе биде претворен во уличен театар под отворено небо со улични артисти од Јапонија, Индија, Аргентина,…

Страница 1 од 245123Следна ›Последна »