Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 847)

Висар Фида на форум за деловна соработка и зголемување на инвестициите

Висар Фида на форум за деловна соработка и зголемување на инвестициите

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот, Висар Фида, денеска во Торонто ќе учествува на форумот за деловна соработка и зголемување на инвестициите, во организација на реноменираниот Атлански совет на Канада, каде ќе ги презентира потенцијалите за…

Намалени цените на мало во февруари

Намалени цените на мало во февруари

Цените на мало во февруари годинава се помали за 0,1 отсто во споредба на претходниот месец, додека трошоците на живот пораснале за 0,2 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Порастот на трошоците на животот, според ДЗС, е резултат на…

Lufthansa прва во Европа купи штедлив авион

Lufthansa прва во Европа купи штедлив авион

Германската компанија „Lufthansa“ е првата компанија која купи авион Ербас А320, опремен со уред за заштеда на гориво „sharklet“. Така „Lufthansa“ стана првиот оператор во Европа, која во својата флота има авион со овој штедлив уред, а до 2015 година…

Chrysler инвестира 374 милиони во САД

Chrysler инвестира 374 милиони во САД

Американскиот „Chrysler“, кој е под управата на италијанскиот „Fiat“, најави дека ќе инвестира 374 милиони долари во фабриката во Индијана. Фабриката се наоѓа во северниот дел на САД, а специјализирана е за производство на системи за пренос на енергија. Како…

Samsung добитник на големи GSMA награди на Mobile World Congress 2013

Samsung добитник на големи GSMA награди на Mobile World Congress 2013

Samsung Electronics Co, Ltd., глобален лидер во дигиталните медиуми и технологија на дигитална конвергенција објави дека втора година по ред на Светскиот конгрес за мобилни телефони (Mobile World Congress) го освојува признанието од GSM Асоцијацијата во две категории: “производител на…

Милијардер прави копија од Титаник

Милијардер прави копија од Титаник

Австралискиот милијардер Клајв Палмер откри дека планира да изработи совршена копија од Титаник, бродот кој потона пред сто години. Иако при изработката безбедноста ќе биде најважен фактор, Палмер одби да каже дека неговиот брод ќе биде непотоплив. „Ако направите дупка,…

Facebook го купи Microsoft-Atlas

Facebook го купи Microsoft-Atlas

„Facebook“ ја купи платформата на „Microsoft“- „Atlas“, која ви помага да поставите оглас на интернет страните и да го следите нејзиното влијание, што е важен дел од амбициозниот проект на оваа друштвена мрежа, вреден четири милијарди долари. Иако се уште…

Bankia загуби 19 милијарди евра

Bankia загуби 19 милијарди евра

Шпанската банка „Bankia“, која во декември доби помош од еврозоната, минатата година забележа загуба од 19 милијарди евра. „Bankia“, која стана симбол за колапс на шпанскиот банкарски сектор, објави дека забележаната загуба е во склад со нејзините предвидувања, пренесува агенцијата…

Опаѓа продажбата на возила

Опаѓа продажбата на возила

Продажбата на автомобили во Македонија во последните неколку години опаѓа. Се помалку се увезуваат возила, а се намалува и интересот на граѓаните за купување на нов или стар автомобил. Импортерите на нови возила и увозниците на стари возила се жалат…

Нови 10 милиони евра од ЕУ за малите бизниси

Нови 10 милиони евра од ЕУ за малите бизниси

Европската унија продолжува да ги поддржува македонските мали и средни претпријатија. Проектираните 2,2 милиони евра преку програмите во изминатите две години се успешно потрошени. Како што беше оценето на денешната завршна конференција, им помогнаа на фирмите да ги зголемат производството и извозот,…