петок, февруари 26, 2021
4 °c
Skopje
10 ° пет
6 ° саб
5 ° нед

Tag: работници

Активистите и синдикатите апелираат да не се повтори старата грешка, парите од државната помош да ги добијат работниците, а не фирмите!

Апелите и предупредувањата од граѓанските здруженија и синдикатите не беа сериозно сфатени од страна на власта, па затоа се случија голем ...

Прочитај повеќе

Државната помош за плати на работниците е добра но, не и гаранција за нивните работни места

Со усвојувањето на Законот за финансиска поддршка на претпријатијата започнува и реализацијата на четвртиот сет економски мерки. Во овој сет ...

Прочитај повеќе

Меѓународната организација на трудот започува кампања за почитување на работничките права

По повод 7-ми октомври - Светскиот ден на достоинствената работа, Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Економско-социјалниот совет најавуваат кампања ...

Прочитај повеќе

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ - Потрошувачки кредит за здравствени работници, кој е со фиксна каматна стапка од само ...

Прочитај повеќе

Парадоксална ситуација во Австрија: Голема невработеност, нo и недостиг на работници

Пазарот на трудот во Австрија е во парадоксална ситуација, бидејќи покрај високата невработеност поради корона-кризата, на многу компании им недостасува ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 61 1 2 61