Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 330)

Марк Цукерберг има нова мисија!

Марк Цукерберг има нова мисија!

Откако „Google“ неодамна го започна проектот за овозможување на интернет и на недостапните места со помош на балони опремени со антени, a сличен проект започна и Марк Цукерберг. Имено „Facebook“ во соработка со „Nokiа“, „Operom“, „Qualcommom“, „Samsung“, „MediaTeс“ и „Ericsson“…

Vine има над 40 милиони корисници

Vine има над 40 милиони корисници

Само седум месеци од започнувањето со работа на „Vine“, сервисот на „Twitter“ за размена на видео клипови, ја премина бројката од 40 милиони регистрирани корисници. Во последните два ипол месеци овој сервис регистрираше нови 27 милиони корисници. За оваа компанија…

Најдобрите камери на смартфони

Најдобрите камери на смартфони

На пазарот се нудат паметни телефони кои прават подобри слики од просечните дигитални камери. Тоа доста ги олеснува нашите животи, бидејќи нетреба со себе да носиме уште еден уред и соодветно ни заштедува некои грижи. Видете кои се најдобрите камери…

Nokia најавува 6-инчен фаблет

Nokia најавува 6-инчен фаблет

Можно е ненајавен 6-инчен фаблет на „Nokia“ да дебитира на пазарот уште оваа година, тврди весникот „The Verge“, кој се повикува на свои извори. Тоа најверојатно ќе се случи во празничните завршни три месеци од годинава, во време во кое…

Ултимативен Nikon пакет

Ултимативен Nikon пакет

За сите оние богати луѓе кои живеат во Јапонија и кои немаат DSLR, а навистина го посакуваат, еве совршен пакет за нив. Јапонската продавница за камери „Map Camera“ престави специјална понуда која чини многу, но вреди за секој денар. Овој…

Samsung најавува 12 инчен таблет

Samsung најавува 12 инчен таблет

Во компанијата „Samsung“ одлучија да го прекинат трендот на мали таблети, а тоа ќе го сторат со претставувањето на уред кој ќе биде со екран од 12 инчи. Медуимите во Јужна Кореа шпекулираат дека новиот уред би требало да биде…

Microsoft најави 50 игри за Xbox One

Microsoft најави 50 игри за Xbox One

„Microsoft“ ја објави листата на игри за „Xbox One“ од кои повеќето ќе бидат ексклузивни за оваа конзола. Од првата објава листата на игри за „Xbox One“ порасна на 50 наслови од кои многу звучат интересно во поширокиот круг на…

Од Sony најавуваат и Honami mini

Од Sony најавуваат и Honami mini

Паметниот телефон „Sony Honami“ би требало да биде претставен веќе наредниот месец, но сега се појавија информации дека наскоро би можеле да очекуваме и „Honami mini“. Под кодното име „Ray 3“, „Honami mini“ би требало да поседува „Snapdragon 800“ нa…

Beats сака да ја прекине соработката со HTC

Beats сака да ја прекине соработката со HTC

„Beats Electronics“, творецот на популарните „Beats by Dr. Dre“ слушалки, сака да ја прекине соработката со тајванскиот производител на паметни телефони. „HTC“ купи 51 процент од „Beats“ за 309 милиони долари во 2011-та година, но потоа и продаде една половнина…

Наскоро ќе летаме како суперхерои

Наскоро ќе летаме како суперхерои

Сонот на луѓето да можат да летаат најверојатно ќе може да се оствари и тоа не во далечна иднина. Веќе во 2014-та година конструктор Глен Мартин и неговите колеги од новозеландската компанија „Martin Aircraft Company“ добија лиценца за тестирање на…