Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2352)

Еден пушач работодавецот во просек го чини по 4.600 евра повеќе од еден непушач

Еден пушач работодавецот во просек го чини по 4.600 евра повеќе од еден непушач

Еден пушач својот работодавец го чини во просек годишно 4.600 евра повеќе од еден непушач, покажуваат резултатите од едно американско истражување. Сумата варира од 2.200 евра до над 7.730 евра во зависност од секторот на дејност и позицијата која ја…

Франција ги укинува даночните олеснувања за богатите семејства

Франција ги укинува даночните олеснувања за богатите семејства

Француската влада вчера ги намали даночните олеснувања за богатите домаќинства, во рамките на планот за намалување на големите трошоци на системот за семејни бенефиции. Промените сепак не ги вклучуваат мерките за укинување на сите додатоци за семејствата чии членови имаат…

Fitch го намали рејтингот на Кипар за уште еден степен

Fitch го намали рејтингот на Кипар за уште еден степен

Американската агенција за кредитен рејтинг „Fitch“ денес го намали кредитниот рејтинг на Кипар за еден степен на „B-“, со негативна прогноза, наведувајќи ја како причина, загриженоста околу меѓународниот пакет помош за таа земја и реструктуирањето на кипарскиот банкарски сектор. „Кипар…

Од милијардер до банкрот за пет години

Од милијардер до банкрот за пет години

Хелси Мајнор пред пет години бил милионер, а денес е човек во долгови, кој ги продава и последните вредности кои му останале. Мајнор (48) е пионeр на технологијата и основач на мрежата „CNET“ од 1993 година, која ја продаде во…

Германија и помага на Шпанија со кредити

Германија и помага на Шпанија со кредити

Германија ќе им овозможи кредитни олеснувања на малите и средни претпријатија во Шпанија, поради поттикнување на економскиот раст и отворање на нови работни места. Според документ во кој агенцијата АП имаше увид, германската влада ги гарантира билатералните кредитни олеснувања вредни…

Која земја сега ќе биде рај за богатите?

Која земја сега ќе биде рај за богатите?

Под притисокот на најмоќните земји од светот и Швајцарија се согласи да ги ублажи своите досегашни правила за банкарските тајни. На ублажувањето на банкарската дискреција, Швајцарија се одлучи откако 13 нејзини банки се најдоа под истрага на американските власти. Владата…

Над 4,600 слободни работни места, најмногу во индустријата, трговијата и градежништвото

Над 4,600 слободни работни места, најмногу во индустријата, трговијата и градежништвото

Во првото тримесечје од годинава во Македонија имало 4.692 слободни работни места. Најмногу работници се барале во преработувачката индустрија, трговијата на големо и мало и градежништвото. Според податоците на Државниот завод за статистика во преработувачката индустрија имало 1.342 слободни работни места,…

Што ќе и помогне на Африка да се развива?

Што ќе и помогне на Африка да се развива?

Приватниот сектор ќе има витална улога во развојот на Африка, порачаа меѓународните лидери на последниот ден од тридневниот состанок во Јапонија. Меѓународната конференција за развојот на Африка (TICAD) е завршена со ветување од Јапонија дека ќе обезбеди 1,4 билиони јени…

Државниот завод за статистика одбележува 68 години постоење

Државниот завод за статистика одбележува 68 години постоење

Македонската статистика одбележува 68 години постоење. Од Државниот завод за статистика наведуваат дека сите овие години се докажа како институција вредна за почит, остваруваjќи ги постaвените цели, планови и програми, за што е позитивно вреднувана и оценета и од страна…

Бензините поскапуваат за денар, цената на дизелот непроменета

Бензините поскапуваат за денар, цената на дизелот непроменета

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар, а малопродажната цена на дизелот останува непроменета. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 е 80 денари за литар, на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 81,50 денари…