Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 798)

Фиат се сели во САД?

Фиат се сели во САД?

Италијанскиот производител на автомобили Фиат би можел да го премести своето седиште во САД по завршувањето на спојувањето со Крајслер, соопшти Блумберг, повикувајќи се на извор близок до компанијата. Во моментов седиштето на Фиат се наоѓа во Торино, каде што…

Qatar Airways бренд лидер во развојот на авиоиндустријата

Qatar Airways бренд лидер во развојот на авиоиндустријата

Стручниот колегиум на 11-тата Регионална конференција на тема „Туристичкиот пазар на Југоисточна Европа – нови развојни можности“, и додели награда на бренд лидер компанијата „Qatar Airways“ за посебен придонес во развојот на целокупната авиоиндустрија. „Qatar Airways“ е награден како авиокомпанија…

Тојота повторно највредна азиска компанија

Тојота повторно највредна азиска компанија

Тојота ја престигна јужнокорејската компанија Самсунг и стана најголемата азиска компанија според пазарната вредност, поради тоа што вредноста на акцијата на овој јапонски прозиводител на автомобили минатата година двојно се зголеми. Вкупната вредност на Тојота моментално изнесува 214 милијарди долари…

KRKA ги зголеми приходите и добивката

KRKA ги зголеми приходите и добивката

Словенечката фармацевтска група „KRKA“ од Ново Место во првиот квартал од оваа година оствари вкупна добивка од 51,4 милиони евра, што е за шест проценти повеќе од истиот период во 2012 година, покажуваат неревидираните податоци кои ги објави компанијата. Вкупниот…

Шефот на „Societe Generale“ барал мито

Шефот на „Societe Generale“ барал мито

Руските инспектори поднесоа тужба против директорот на руската филијала на „Societe Generale“ поради барање мито од 1,5 милион долари од еден бизнисмен. Полицијата го уапси извршниот директор Владимир Голубков под обвинение дека тој од еден бизнисмен побарал мито од 1,5…

Ватиканската банка ќе ги покаже финансиите

Ватиканската банка ќе ги покаже финансиите

Ватиканската банка, која со децении е поврзана со бројни скандали, ќе отвори сопствена интернет страница и ќе објави годишен финансиски извештај. Банката настојува да ја зголеми транспарентноста на своето работење, изјави нејзиниот претседател Ернст фон Фрајберг. Тој изјави дека банката,…

„ЧЕЗ“ покрена меѓународна арбитража против Албанија

„ЧЕЗ“ покрена меѓународна арбитража против Албанија

Чешката енергетска компанија „ЧЕЗ“, денеска на својата Интернет страница објави дека официјално покренала меѓународна арбитража против Албанија, јави дописникот на МИА од Прага. Компанијата ја информирала албанската страна за одлуката да поднесе тужба до Меѓународниот арбитражен суд и да побара…

Kuwait Аirways купува 25 авиони од Airbus

Kuwait Аirways купува 25 авиони од Airbus

Авиокомпанијата „Kuwait Airways“ потпиша договор со производителот на авиони „Airbus“ за купување на 15 летала од моделот А320 и десет од А350-900 со опција за купување на уште 10 авиони од двете категории. Ова го соопшти генералниот директор на авиопревозникот…

Индијци ја купуваат Hypo банка?

Индијци ја купуваат Hypo банка?

Според пишувањата на „Die Pressea“, индискиот „Srei Infrastructure Finance Ltd.“ има „добри шанси“ за купување на австриската подружница „Hypo Alpe-Adria Bank“. Портпаролот на „Srei“ за Блумберг го негираше интересот за аквизација, но не прецизираше дали некоја од компаниите во рамките…

TUI и покрај загубата ја зголеми прогнозата за цела година

TUI и покрај загубата ја зголеми прогнозата за цела година

Германскиот тур-оператор „TUI“ објави дека неговата нето загуба е зголемена во вториот фискален квартал, но и покрај тоа, тој ги зголеми прогнозите за резултатите за цела 2013 година. „TUI“, чија фискална година трае од октомври до септември, во соопштението наведе…