Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 764)

GM повторно е лидер по продажба

GM повторно е лидер по продажба

Во вториот квартал „General Motors Co.“ (GM) има продадено повеќе автомобили од „Toyota Motor Corp.“ за прв пат по шест квартали и со тоа повторно ја предводи индустријата во продажба. Групацијата „Toyota“ продаде 2.48 милиони автомобили во текот на вториот…

Axel Springer продава весници за 920 милиони евра

Axel Springer продава весници за 920 милиони евра

Германскиот издавач „Axel Springer“ објави денеска дека ќе ги продаде регионалните весници, телевизиските програмски водичи и магазинот за жени за 920 милиони евра на медиумската група „Funke“. Со ваквиот чекор компанијата сака да се фокусираат на дигиталните медиуми. Продажбата која…

Што се може Apple да направи со своите пари!

Што се може Apple да направи со своите пари!

„Apple“ располага со 146.6 милијарди долари кеш и краткорочни и долгорочни хартии од вредност во последниот  квартал. Компанијата генерира 7.8 милијарди долари кеш од активност во последниот квартал, што е најслабиот нејзин квартал од годинава. „Apple“ веќе даде повеќе од…

Агрокор остана без лиценца за откуп на грозје во Македонија

Агрокор остана без лиценца за откуп на грозје во Македонија

Винаријата “Визба Валандово” од Валандово, во сопственост на Рото Групацијата од Загреб, која е дел од Агрокор, ја изгуби лиценцата за откуп на овогодинешното грозје поради неплатен долг на лозарите. Ова го изјави заменик-министерот за земјоделство, Зоран Коњановски, кој за…

18 италијански банки со намален рејтинг

18 италијански банки со намален рејтинг

Синоќа агенција „Standard & Poor’s“ го намали со еден степен својот долгорочен кредитен рејтинг на 18 средно-големи италијански банки, вклучувајќи ги и банките „Unione di Banche Italiane“ и „Credito Emiliano“. Кредитна агенција како причина за оваа одлука ги наведе влошените…

RBS казнета со 5.6 милиони фунти

RBS казнета со 5.6 милиони фунти

Британската банка „Ројал Бенк оф Скотланд“(RBS) е казнета со 5.6 милиони фунти поради лажните извештаи за трансакциите во период од шест години. Како што соопшти Управата за контрола и надзор на финансискиот сектор (FCA), банката е казнета поради доставување на…

Apple оствари приход од 35.3 милијарди долари

Apple оствари приход од 35.3 милијарди долари

„Apple“ ги објави резултатите од своето работење во вториот квартал од оваа календарска година. Профитот на компанијата ги надмина очекувањата на аналитичарите. Во тромесечието кое заврши на 30-ти јуни, „Apple“ оствари 6.9 милијарди долари профит. Вкупниот приход изнесува 35.3 милијарди…

HP помага компаниите да ги заштитат критичните информации

HP помага компаниите да ги заштитат критичните информации

Компанијата Hewlett Packard го надгради  своето ArcSight портфолио, нудејќи им на компаниите единствена безбедносна анализа за Големите Податоци со проширена можност за мониторинг за забрзано откривање на постојните закани. Компаниите мора проактивно да ги предвидуваат упадите и да го забрзаат…

Кинеската банка ICBC повеќе не е број еден!

Кинеската банка ICBC повеќе не е број еден!

Индустриската и комерцијална банка на Кина (ICBC) ја загуби лидерската позиција како најголема светска банка според пазарната капитализација. „ICBC“ и го предаде првото место на американската банка „Wells Fargo“. Според проценките на њујоршката берза на која котира „Wells Fargo“, пазарната…

Во Топ 50 нема ниту една руска компанија

Во Топ 50 нема ниту една руска компанија

Рускиот енергетски холдинг „Газпром“ отпадна од групата на 50-те најголеми компании во светот во рангирањето на „Financial Times“ и така меѓу водечките корпорации не остана ниту една руска. Во годишната листа на „Financial Times Global 500“, ги вброиле 500-те најголеми…