2 март, 2024
ПочетнаДИЕТИДиета со компири

Диета со компири

image001

Докажано е дека најкорисните диети се оние кои го исклучуваат гладувањето. Таква е и оваа диета со компири. Таа е лесна и вкусна. Во нејзиното мени не се исклучени потребните намирници за нормално функционирање на организмот и брзо согорување на калории. Освен тоа, со неа може да се намалат до 3 килограми за кратко време. Најдобро е да се држи во период од две недели.

 

Диета со компири

 

Пример за мени

Понеделник

Појадок: чај без шеќер, 1 парче леб, 1 чаша нискомаслен јогурт

Ручек: 300 г салата од марула и цвекло, 150 г шкампи на скара, 1 чаши обезмастен јогурт, 1 јаболко

Вечера: 200 г печен компир без масти, 200 г телешко месо на скара, 1 манго

 

Вторник

Појадок: 1 шоља чај, 1 тост леб, половина јаболко

Ручек: 200 г салата од рендан морков и сусам, 100 г пилешко филе, 1 круша

Вечера: 300 г компир салата од варени компири, артичоки, лимонов сок и сирење фета, 1 портокал

 

Среда

Појадок: овесни снегулки со нискомаслен јогурт, 1 шоља зелен чај

 

Ручек: 200 г риба на скара (лосос), 1 јаболко

Вечера: 300 г печени компири во рерна со свежи зачини

baked potato

Четврток

Појадок: 4 киви, 1 јаболко

Ручек: Омлет од 4 жолчки, 200 г зелена салата со кромид, 1/2 грејпфрут

Вечера: 200 г варени компири, 100 г салата од зелка и моркови

 

Петок

Појадок: нискомаслен јогурт, 1 шоља зелен чај, една чаша свежо исцеден сок од портокал

Ручек: 150 гр лосос на скара, 100 гр нискомаслен јогурт, 100 гр аспарагус на скара, половина авокадо

Вечера: Компири печени во фурна со печурки, мисиркино филе на скара

 

Сабота

Појадок: 1 чаша јогурт со овес, 2 парчиња двопек, 1 шоља билен чај

Ручек: 200 г зеленчук (на пареа, скара или во фурна), 2 јаболки

Вечера: Компири печени во фурна, чаша сок од портокал

 

Недела

Појадок: 1 варено јајце, тост од пченкарен леб, 1 шоља зелен чај

Ручек: 1 телешки стек, зеленчук на пареа, 100 г суво овошје

Вечера: 150 г филети од лосос, 1 чаша нискомаслен јогурт, 1 јаболко

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП