Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 3)

Универзитетите и носат на британската економија 100 милијарди фунти годишно

Универзитетите и носат на британската економија 100 милијарди фунти годишно

Универзитетите во Обединетото Кралство и донесуваат 100 милијарди фунти годишно на британската економија и поддржуваат речиси милион работни места, што претставува околу три проценти од сите вработувања во Велика Британија, се вели во извештајот, кој се занимава со значењето на…

График на денот: Лидерите во светот според трошоците за истражување и развој

График на денот: Лидерите во светот според трошоците за истражување и развој

Дури и понекогаш може да изгледа лесно, да се промени една компанија и да се искористи напредната визија, новите категории на производи и патенти, но потребен е многу напор. Организациите мора да бидат проактивни за некако да ги стекнат овие…

Приходите во САД ќе скокнат за 4.000, можно е и за 9.000 долари

Приходите во САД ќе скокнат за 4.000, можно е и за 9.000 долари

Со намалувањето на корпоративните даночни стапки, просечните приходи на секое американско домаќинство ќе скокнат за барем 4.000 долари годишно. Меѓутоа, можно е и зголемување од 9.000 долари годишно, соопшти администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Бенефитите од намалувањето на корпоративната…

Заборавете на златото. Цената на овој метал се зголеми за 50% во оваа година

Заборавете на златото. Цената на овој метал се зголеми за 50% во оваа година

Цената на златото се зголеми за околу 13% од почетокот на годината. Тоа навистина е добра година за благородниот метал, но не колку што беше поскапувањето на паладиумот. Цената на суровината додаде 50% на својата вредност во 2017-та година, за…

Еврозоната има суфицит за август, но ЕУ има дефицит

Еврозоната има суфицит за август, но ЕУ има дефицит

Трговскиот биланс на еврозоната со остатокот од светот продолжува да биде позитивен во август на ниво од 16,1 милијарди евра, иако тоа е со мало забавување на годишна основа. За споредба, во август 2016-та година, тој изнесувал 17,5 милијарди евра,…

Меѓу редови – САД ги очекува уште еден скок

Меѓу редови – САД ги очекува уште еден скок

Гувернерката на американската централна банка Џенет Јелен изнесе оптимистичен поглед за движењето на американската економија. Таа изјави дека последиците од неодамнешните урагани веројатно донекаде ќе го забават економскиот раст, но само привремено, и дека до крајот на годината би требало да…

График на денот: Животот во Северна Кореја

График на денот: Животот во Северна Кореја

Додека Северна Кореја и САД продолжуваат да си разменуваат закани, не е многу јасно како војната на зборови ја согледуваат луѓето во Северна Кореја, а главната причина за тоа е дека режимот на Ким Џонг-Ун го држи населението во „кафез“,…

Макрон ветува полн ефект за година, година ипол

Макрон ветува полн ефект за година, година ипол

Францускиот претседател Емануел Макрон очекува дека реформите на пазарот за труд, кои ги покрена, ќе имаат видливо влијание на намалувањето на невработеноста во наредните две години. „Невработеноста моментално се намалува. Ќе видите полн ефект од реформите кои сега ги спроведува…

Индустриското производство во Јапонија бележи помал раст од очекуваниот

Индустриското производство во Јапонија бележи помал раст од очекуваниот

Индустриското производство во Јапонија се зголемува помалку од очекуваното во август, според податоците на Министерството за економија, трговија и индустрија, цитирани од „Forex Factory“. Индустриското производство забележа сезонски раст од 2% во август во однос на јули, наместо претходно очекуваниот…

САД ја престигнаа Швајцарија на листата со најбогати земји во светот

САД ја престигнаа Швајцарија на листата со најбогати земји во светот

САД ја престигнаа Швајцарија на листата со најбогати земји во светот, покажа истражувањето „Глобал велт рипорт 2016“. Приватното богатство на жител во Швајцарија минатата година изнесувало 175.720 евра. И покрај растот од 2,7 отсто, тоа не било доволно да ги…