Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 3)

Трговскиот суфицит на ЕУ за 2016-та се намалува за над 20 милијарди евра

Трговскиот суфицит на ЕУ за 2016-та се намалува за над 20 милијарди евра

Трговскиот суфицит на Европската унија (ЕУ) со остатокот на светот за целата 2016-та година достигна 39,3 милијарди евра, покажуваат прелиминарните податоци на „Еуростат“, објавени денеска. Сепак, ова е доста под износот постигнат во 2015-та година – 59,9 милијарди евра. Од…

Берзанските индекси во САД зголемени од растот на банкарските акции

Берзанските индекси во САД зголемени од растот на банкарските акции

Американската берза бележи умерен раст, кој е поттикнат од порастот на вредноста на кациите на банките. Приносите на државните обврзници пораснаа по изјавата на претседателката на Федералните резерви, Џенет јелен, дека централната банка и понатаму, постепено, ќе ги крева референтните…

Европскиот парламент го ратификуваше СЕТА

Европскиот парламент го ратификуваше СЕТА

Европскиот парламент (ЕП) го ратификуваше контроверзниот договор за слободна трговија помеѓу Канада и Европската унија (ЕУ). Европратениците го поддржаа договорот (СЕТА) со 408 гласа „за“ и 254 „против“. Голем дел од документот може да влезе во сила уште следниот месец,…

Изненадувачки висока стапката на раст на Украина

Изненадувачки висока стапката на раст на Украина

Економијата на Украина во четвртиот квартал од 2016 година забележа изненадувачки висока стапка на раст од речиси пет проценти. Со тоа е продолжен патот од постојниот излез од двегодишната рецесија. Државниот завод за статистика на Украина објави дека бруто домашниот…

Економските ставови во Германија се влошуваат во февруари

Економските ставови во Германија се влошуваат во февруари

Економските ставови во Германија се влошуваат во февруари. Индексот за очекувањата на Центарот за европски економски истражувања (ZEW) во Манхајм забележа пад од 6,2 поени, на 10,4 поени. „Падот на очекувањата најверојатно е резултат на неодамна објавените неповолни податоци за…

Грција ќе бара помош од Ротшилд да ја извлече од должничкото ропство

Грција ќе бара помош од Ротшилд да ја извлече од должничкото ропство

Грција планира да ја ангажира една од најстарите финансиски компании во светот Ротшилд, која на владата во Атина со своите совети би ѝ помогнала да се извлече од должничкото ропство. Грчките власти се надеваат дека ќе успеат да договорат соработка…

Кина продолжува со брзото вооружување

Кина продолжува со брзото вооружување

Кина продолжува да се вооружува побрзо од другите земји, се наведува во извештајот на Меѓународниот институт за стратешки истражувања, пренесува Франс прес. Во него се вели дека во некои воени области вооружувањето станува толку брзо што Кина се ориентира речиси…

Растот на германската економија се забрзува, но помалку од очекуваното

Растот на германската економија се забрзува, но помалку од очекуваното

Растот на германската економија се забрзува во последниот квартал oд 2016-та година, но помалку од очекуваното, а стабилните фундаменти се натпреваруваат со зголемената несигурност во странство, пишува „Bloomberg“. Бруто домашниот производ (БДП) се проширува со 0,4% на квартална основа, покажуваат…

Индексите на Волстрит достигнаа нови рекордни нивоа

Индексите на Волстрит достигнаа нови рекордни нивоа

На њујоршки Волстрит во понеделникот берзанските индекси достигнаа нови рекордни нивоа, трет ден по ред, бидејќи вложувачите очекуваат дека даночната реформа, која ја најави американскиот претседател Доналд Трамп, го поттикнаа побрзиот раст на економија. И на европските берзи во понеделникот…

Горивото и храната ја зголемија инфлацијта во Британија на највисоко ниво од 2014

Горивото и храната ја зголемија инфлацијта во Британија на највисоко ниво од 2014

Британската меѓугодишна инфлација се искачи на највисокото ниво во две ипол години во јануари, поттикната од растот на цените на горивата и храната. Стапката на инфлација, мерена со индексот на потрошувачките цени во јануари на годишно ниво достигна 1,8 проценти…