Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 2)

Јапонија размислува за „одмазда“ за американските царини

Јапонија размислува за „одмазда“ за американските царини

Јапонија размислува да воведе царина за извозот на САД во износ од 409 милиони долари како „одмазда“ за царините за увоз на челик и алуминиум, наметнати од претседателот Доналд Трамп, соопшти „Ројтерс“. Таквиот чекор би довел до растечката поделба што…

Два нови фондови им даваат поттик на најголемите криптовалути

Два нови фондови им даваат поттик на најголемите криптовалути

Биткоинот, етериумот, рипле и другите основни криптовалути се очекува да добие поддршка од пуштањето на два индексни фондови – „IronChain MiX10“ и „IronChain MiX10 Institutional“. „И двата фондови ќе го следат индексот „MiX10 Index“, кој пак треба ги претставува 10-те…

Велика Британија ќе побара од ЕУ да остане во царинската унија и по Brexit?

Велика Британија ќе побара од ЕУ да остане во царинската унија и по Brexit?

Велика Британија и ќе каже на Европската унија дека е подготвена да остане во нејзината царинска унија и по 2021-та година, пишува во „Телеграф“, пренесува „Ројтерс“. Оваа недела водечките министри на британската влада, кои работат на стратегијата на „Brexit“, се…

Сериозниот проблем на Шведска со човечките ресурси

Сериозниот проблем на Шведска со човечките ресурси

Шведска има сериозен проблем со понудата и побарувачката. Се очекува легендарната социјална држава од Северна Европа да има потреба од дополнителни 208.000 вработени до 2025-та година само за да се справи со растечката побарувачка. Проблемот е што само 207.000 работници…

Меркел се изјасни во врска со слабеењето на авто-индустријата

Меркел се изјасни во врска со слабеењето на авто-индустријата

На Германија никако не и оди во прилог да ослабне авто-индустријата и да не може да инвестира во идните технологии. Тоа го изјави канцеларката Меркел. „Наша должност е да и кажеме на индустријата „Твоја обврска е да ја вратиш изгубената доверба““,…

Инфлацијата во Германија остана непроменета

Инфлацијата во Германија остана непроменета

И покрај зголемените цени на енергијата и храната, инфлацијата во Германија останала без промена во април на ниво од 1,6%, пренесе „DPA“. Податоците за април се исти како во март, кога беше забележано благо зголемување во однос на нивото од…

Популарното туристичко место забранува храна за носење!

Популарното туристичко место забранува храна за носење!

Соочувајќи се, со се поголемиот отпад, Венеција одлучи во следните 3 години да стави забрана за отварање на ресторани, во кои храната ќе може да се носи надвор од нив. Властите во оваа омилена дестинација на сите туристи, се обидуваат…

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Европската унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за РИА Новости. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД од нуклеариот…

Русите ќе се збогуваат од американскиот помфрит?!

Русите ќе се збогуваат од американскиот помфрит?!

Русија размислува за забрана на увоз на помфрит од САД  и другите земји од Западот кои воведоа санкции против Москва. „Во 2017-та оваа држава увезе 94% помфрит, но почна да купува неопходна опрема за производство на локално ниво“, изјави рускиот…

Франција е оптимист во врска со консензусот за буџетот на еврозоната до јуни

Франција е оптимист во врска со консензусот за буџетот на еврозоната до јуни

Франција е оптимист дека може да постигне договор со Германија за предлозите за буџетот на еврозоната и другите планови за реформи до јуни, откако министерот за финансии Бруно Ле Мер изјави дека ќе биде „неодговорно“ разговорите повеќе да бидат одложени.…