Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ

Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија во четвртиот квартал од 2018-та година, откако извозот не успеа да ја зголеми економијата, објави „Ројтерс“. Податоците објавени од Сојузниот завод за статистика потврдија дека економијата стагнира во четвртиот квартал…

Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

Гувернерот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги ја заштити Европската унија, велејќи дека тој обезбедува начин на земјите да го бранат суверенитетот во се повеќе несигурната глобална средина, соопштува „Bloomberg“. Драги, кој зборува во момент кога ЕУ треба да…

ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

Европскиот комесар за трговијата Сесилија Малмстром изјави дека евентуалнит трансатлантски трговски договор може да биде постигнат пред крајот на годината. Таа исто така истакна дека блокот е подготвен да работи експедитивно со желбата да ја избегне заканата од американските царини…

Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

Франција и Германија договориле детален предлог за буџетот на еврозоната, кој треба да го охрабри растот, да се зајакне конкурентноста и да ја намали разликата во развојот на одделни земји-членки, покажува германски владин документ, цитиран од агенциите. Француско-германскиот договор најверојатно…

Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари) во 2018-та година. Ова е следната максимална вредност за овој индикатор, соопшти Федералниот завод за…

ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на информативната технологија, покажаа податоците на статистичката служба „Еуростат“. Недостигот од експерти и работници во ЕУ…

ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

ЕЦБ: Нека не се избрзува со одлуките за нови заеми за банките

Претставниците на Европската централна банка ја одредуваат седницата во март како клучна, на која ќе се пресуди дали забавувањето во еврозоната е доволно одржлива, за да наштети на среднорочните перспективи за раст и инфлацијата, што би можело да го оправда…

ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

ЕК: Италијанскиот буџет не може да го стимулира растот

Италијанскиот буџет за 2019-та година не содржи мерки, способни да го стимулираат економскиот раст на земјата, што ја претвора во „ризик за заразување“ за остатокот од еврозоната. Ова е објавено од италијанскиот весник „La Repubblica“, што се однесува на документ…

Северна Кореја има сѐ помалку храна

Северна Кореја има сѐ помалку храна

Северна Кореја предупреди дека се соочува со недостаток од храна од околу 1,4 милиони тони во 2019 година, односно дека е присилена речиси да ги преполови оброците, обвинувајќи ги високите температури, суштата, поплавите и санкциите на Обединетите Нации. Мисијата на…

Фабричката активност во еврозоната се влошила во февруари

Фабричката активност во еврозоната се влошила во февруари

Тешката ситуација на производителите во еврозоната, кои се погодени од слабата глобална побарувачка и политичката несигурност, се засили уште повеќе во февруари. Индексот на менаџерите по нарачки во секторот на индустријата достигна најниско ниво во последните речиси шест години во…

Страница 1 од 1424123Следна ›Последна »