Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ

Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

Германија и Франција ќе ги зајакнат безбедносните капацитети на ЕУ

Лидерите на Германија и Франција најавија дека планираат да ги зајакнат безбедносните капацитети на Европската Унија со цел полесно да се справат со предизвиците од бегалските кризи, пренесе агенцијата „Анадолија“. Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел говореа…

Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

Грција очекува олеснување на долгот по состанокот на еврозоната

Грција денеска изјави дека очекува министрите за финансии од еврозоната на средбата во четврток да достават „значителни“ мерки, со кои ќе го направат нејзиниот долг одржлив, соопштува „Ројтерс“. Портпаролот на грчката влада Димитрис Јанакопулос изјави дека не се вистинити шпекулациите…

Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

Бизнис климата во Кина се влошува според европските компании

Европските компании ја определуваат бизнис климата во Кина како непријателска поради ограничувањата во интернет просторот и неправедните законски прописи, според годишната студија на Стопанската комора на ЕУ во Кина. Сепак, компаниите остануваат прилично оптимисти во врска со состојбата на пазарот.…

Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

Челниците на ЕУ на вонреден состанок поради мигрантите

Вонредна средба на ЕУ со цел да се најде европско решение за прашањето со бегалците ќе се одржи в недела во Брисел, објави агенција АПА. Седум држави ќе се состанат во Брисел со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на…

ЕУ жестоко одговари на Трамп: Од петок царини за американска стока во вредност од 2,8 милијарди евра!

ЕУ жестоко одговари на Трамп: Од петок царини за американска стока во вредност од 2,8 милијарди евра!

Европската Унија ќе започне да наплатува увозни давачки од 25 отсто за широк спектар на американски производи почнувајќи од петок, откако официјален Вашингтон во почетокот на јуни воведе тарифи за увоз на челик и алуминиум од ЕУ, соопшти денеска Европската…

Русите немилосрдни, Трамп го дочека катастрофална вест!

Русите немилосрдни, Трамп го дочека катастрофална вест!

Имено, ова е одговор на воведените американски такси на челик и алуминиум, пренесе „tass“. „Поради продолжението на серијата на американските заштитни мерки во врска со увозот на челик и алуминиум, и одбивањето да се надомести нашата загуба, Русија ги користи…

График на денот: Во кои земји пивото е најскапо и најевтино?

График на денот: Во кои земји пивото е најскапо и најевтино?

Без разлика дали пиете голтка традиционално светло пиво во Германија или шише „Heineken“ во бар во Хонг Конг, постојат неколку фактори кои можат да влијаат на цената на вашето пиење. Трошоците за живот сигурно се главен фактор, но даноците, достапноста,…

Нов хакерски напад доведе до пад на криптовалутите

Нов хакерски напад доведе до пад на криптовалутите

Корејската берза за криптовалути „Bithumb“ загубила 35 милијарди вона (31.5 милиони долари) во виртуелните валути по хакерски напад, соопшти „Reuters“. Сајтот на шестата по големина берза беше запрен рано наутро денес, а средствата на клиентите се ставени во заштитени портфолија…

Во овие четири земји живеат над 60% од милионерите

Во овие четири земји живеат над 60% од милионерите

Шесттата година по ред „Capgemini“ смета дека вкупното богатство на милионерите во светот продолжува да расте. Ова главно се должи на подобреното економско опкружување и добрите перформанси на повеќето светски берзи. На крајот од 2017-та година, бројот на милионери сега…

Канада ја легализираше марихуаната, ќе може да се порачува и на интернет

Канада ја легализираше марихуаната, ќе може да се порачува и на интернет

Сенатот на канадскиот Парламент изгласа легализација на марихуаната за рекреативни цели со закон кој го регулира одгледувањето, дистрибуцијата и нејзината продажба. Законот за канабисот беше поддржан со 52 гласа за, додека пак 29 гласаа против. Канаѓаните од октомври ќе можат…

Страница 1 од 1280123Следна ›Последна »