2 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТКако Хамас изведе таков напад врз Израел за кој никој не веруваше...

Како Хамас изведе таков напад врз Израел за кој никој не веруваше дека е возможен?

Саботата беше еврејска сабота и исто така празник, што значи дека семејствата планирале да поминуваат време заедно дома или во синагога. Но, во зори, јатото од ракети го означи почетокот на нападот без преседан.

Израел со години ја зајакнува бариерата против малата палестинска енклава Газа. За неколку часа, непробојноста на бариерата беше откриена дека е погрешна. BBC News ги анализира снимките од милитантите и цивилите на теренот за да открие како Хамас го координирал најсофистицираниот напад од Газа досега, пишува хрватскиот портал Индекс.

Околу 6:30 часот по локално време ракетите полетале. Исламистичката милитантна организација – која ја контролира Газа и е означена како терористичка група во Обединетото кралство и на други места низ светот – често ја користи оваа тактика.

Рудиментираните ракети честопати не успеваат да го избегнат напредниот израелски одбранбен систем „Железна купола“, но илјадници ракети беа истрелани во краток рок. Обемот на нападот сугерира повеќемесечно планирање и складирање. Хамас вели дека истрелал 5.000 ракети во првиот круг, додека Израел тврди дека се половина од тој број.

Како се проби Хамас?

Некои борци на Хамас се обидоа целосно да ја заобиколат бариерата. Го прелетале со параглајдери (непроверена снимка покажува најмалку седум авиони) и користеле чамци. Израелските одбранбени сили соопштија дека одбиле два обиди на Хамас да се инфилтрира во Израел со закотвување на чамци на плажата.

Но, она што ја издвојува оваа операција се неколку координирани, директни напади на граничните премини. Во 5:50 часот по локално време, профил на Телеграм поврзан со вооруженото крило на Хамас ги објави првите снимки од земјата, направени на Керем Шалом – најјужниот премин кон Газа. Фотографиите покажуваат милитанти како преминуваат контролен пункт и крвавите тела на двајца израелски војници на земја.

Друга фотографија покажува најмалку пет мотоцикли, со по двајца милитанти вооружени со пушки, кои возат низ исечената дупка на дел од жичената ограда. На помалку чуваниот дел од границата е забележан булдожер како со бодликава жица урива дел од оградата. Таму се собраа десетици очигледно невооружени луѓе, а некои почнаа да минуваат низ празнината.

Во Ерез – најсеверниот дел на Газа, на околу 43,4 километри од Керем Шалом – Хамас проби уште еден премин. Видеото е објавено на еден од пропагандните канали на Хамас. На него се гледа експлозија на бетонска бариера, која служела како сигнал за почеток на нападот, а потоа се гледа како милитант им мавта на група борци кон местото на експлозијата.

Осум мажи во панцирни елеци и со пушки трчаат кон добро утврден контролен пункт и пукаат во израелски војници. Подоцна, телата на израелските војници се гледаат како лежат на земја додека милитантите одат од соба во соба расчистувајќи го комплексот, очигледно организирани и обучени.

Газа има седум официјални премини – шест контролирани од Израел, еден кон Египет контролиран од Каиро. Но, за неколку часа, Хамас најде начин да влезе на израелска територија по целата бариера на Керем Шалом.

Напади длабоко во израелска територија

Борците на Хамас ја напуштија Газа на сите правци. Израелските власти тврдат дека нападнале 27 различни локации, веројатно со наредба да се убијат сите на повидок. Најдалеку што Хамас продрел е градот Офаким, кој се наоѓа на 22,5 километри источно од Газа.

Во Сдерот, милитантите беа видени како стојат на задниот дел на пикап што се движеше низ градот на околу три километри источно од Газа. Околу десетина вооружени борци беа видени како се движат низ празните улици на Ашкелон, северно од преминот Ерез. Слични сцени се повторија низ јужен Израел, при што армијата им кажува на цивилите да се кријат во своите домови.

На музички фестивал во близина на Рем, вооружени напаѓачи отвориле оган врз поголема група млади луѓе кои се собрале во пустината. Очевидец изјави за Би-Би-Си дека милитантите се возеле во комбе натоварено со оружје и поминале три часа во потрага по областа за да најдат други Израелци.

Заробени војници и цивили

Сега знаеме дека заложниците заробени на фестивалот и на други локации се вратени во Газа. Израел соопшти дека биле киднапирани 100 војници и цивили. Снимката од градот Бери, потврдена од Би-Би-Си, покажува дека милитантите насилно одведуваат четворица цивили.

На интернет кружат неколку видеа од Израелците, од кои некои тешко повредени, како се бркаат низ преполните улици на Газа. Други недокажани злосторства вклучуваат извлекување на возачот од автомобилот и пресекување на неговото грло, како и сквернавење на телата на некои цивили и војници.

Покрај гаѓањето на израелските заедници, Хамас нападна и две воени локации: база во Зиким и база во Реим. Снимката од Реим одблиску ги прикажува последиците – неколку изгорени автомобили расфрлани по патот до базата. Не е јасно колку луѓе загинале за време на борбите.

Социјалните мрежи на Хамас постојано споделуваа слики од загинати израелски војници. Неколку часа по почетокот на ракетниот истрел, стотици Израелци беа мртви – и тоа се случи на начин на кој никој не мислеше дека е возможен.

Помошта почна да пристигнува во погодениот регион за неколку часа, но Хамас извесно време контролираше делови од територијата надвор од Газа. Брзината и смртоносноста на ненадејниот напад го запрепасти Израел. Прашања за тоа како тоа можело да се случи ќе се поставуваат со години. До средината на утрото, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави: „Ние сме во војна“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП