Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 639.00 -2.74%    ALK 5,700.00 0.21%    KMB 2,829.89 -0.71%    KVAS 8,342.00 -3%    MKSD 157.00 -2.48%    MPT 27,700.00 0%    MTUR 3,492.00 -3%    OHB 4,960.00 -0.8%    PKB 11,800.00 2.61%    RMDEN13 93.20 -2.92%    RMDEN15 95.40 0.42%    RZUS 98.00 3.16%    STB 900.00 0%    TEL 261.25 0.64%    TNB 10,995.68 0.01%    TPLF 948.00 0%    UNI 1,200.00 -0.83%    USJE 23,000.00 -1.41%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 2)

Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Симболично, на првиот ден од пролетта, општина Центар го започна проектот “Исправи се“. Со овој проект, 1.111 ученици од прво и второ одделение од сите седум основни општински училишта во Центар ќе бидат прегледани од стручни лекарски тимови за навремено…

Сезона на свадби – колку пари врти овој бизнис?

Сезона  на свадби – колку пари врти овој бизнис?

Најмалку 50 милиони евра! Ова е сумата што секоја година се троши за организирање на свадби во Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) секоја година се склучуваат по 14 илјади бракови. Пресметките покажуваат дека една обична и…

Потребно е обновување на дневните центри за лицата со посебни потреби

Потребно е обновување на дневните центри за лицата со посебни потреби

Во рамки на проектот “Градење на капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија” кој го спроведува Фондацијата за одржлив економски развој – ПРЕДА Плус, во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, посветено…

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Меѓународниот саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен во вторникот и ќе трае до 26-ти март. Две години по ред овој саем го урива рекордот со…

13-ти Саем за вработување и кариера во организација на БЕСТ

13-ти Саем за вработување и кариера во организација на БЕСТ

Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – го најавува тринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера – Job Fair 2017, кој ќе се одвива во периодот 3-ти до 12-ти април годинава. Официјалното отворање ќе се оддржи во амфитеатарот…

Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија

Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија

Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија. Деновите на француската кујна се дел од глобалниот настан „Вкусот на…

Скопје меѓу трите европски града со најдобри решенија за одржлива мобилност

Скопје меѓу трите европски града со најдобри решенија за одржлива мобилност

Градот Скопје е меѓу трите европски града со најдобри решенија за одржлива мобилност, заедно со градовите Лисабон (Португалија) и Малме (Шведска). Наградата на Европската недела на мобилност 2016, којашто оддава признание на локалните власти кои вложуваат напори за подобрување и…

Дружење за одбележување на Денот на лица со Даунов синдром

Дружење за одбележување на Денот на лица со Даунов синдром

Во вторник, во Струмица со големо дружење и многу насмевки ќе се одбележи Светскиот ден на лица со Даунов синдром. Разбирање наместо предрасуди, прифаќање наместо сожалување и создавање на заедничко општество, градење на заедничка иднина! Лицата со Даунов синдром, подеднакво…

Мирен трговски ден на Македонска берза

Мирен трговски ден на Македонска берза

Вкупниот промет изнесуваше 7,6 милиони денари и се реализираше преку 49 трансакции. Индексот МБИ-10 денот го заврши со раст од 0,11%, и изнесуваше 2.277,08 индексни поени, додека, пак, индексот на обврзниците повторно остана непроменет. Листата на добитници ја предводеше акцијата…

На листата на најдобрите 10 во Источна Европа е и Скопскиот аеродром

На листата на најдобрите 10 во Источна Европа е и Скопскиот аеродром

Скопскиот аеродром „Александар Велики“, со кој оперира ТАВ Македонија, е рангиран меѓу десетте најдобри аеродроми во Источна Европа за 2017 година, на Светските аеродромски награди, одржани неодамна во Амстердам, во организација на реномираната британска организација Skytrax. Свечената церемонија на Светските…