Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,580.84 1.44%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.44 0.07%    KMB 2,970.82 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,113.39 0.61%    OKTA 2,210.56 -9.77%    RZLE 15.00 0%    RZUS 100.00 2.04%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 2)

На крајот од трговската седмица динамичен ден на МСЕ

На крајот од трговската седмица динамичен ден на МСЕ

Вкупен промет од 18,8 милиони денари реализиран преку 76 трансакции е билансот од петочното тргување на Mакедонската берза. Промет од над милион денари имаше со акциите на Прилепска Пиварница Прилеп (7,16 милиони), Обврзниците за денационализација од тринаесеттата емисија (2,3 милиони),…

Меѓународен саем на градежништво и RealExpo од 28 февруари до 4 март на Скопски саем

Меѓународен саем на градежништво и RealExpo од 28 февруари до 4 март на Скопски саем

Четиринаесеттотот издание на Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и седмиот RealExpo – Меѓународен саем на недвижности, започнува од 28 февруари и ќе трае до 4 март. На Саемот на градежништво ќе се нудат и продаваат производи…

Кучи: Обезбедени 1,4 милиони денари финансиска поддршка за ХАЛАЛ

Кучи: Обезбедени 1,4 милиони денари финансиска поддршка за ХАЛАЛ

Министерот за економија Дритон Кучи ги покани деловните субјекти да ги искористат парите наменети за поддршка на ХАЛАЛ системи обезбедени со буџет, на меѓународната конференција, организирана од Агенцијата за ХАЛАЛ стандард во Македонија. Во рамки на конференцијата за потребите на…

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Во трговскиот центар Рамстор во Скопје, во петок, почна дводневниот саем за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија“. Саемот е организиран од Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси, кофинансиран од Владата на Швајцарија, во соработка со…

ССК: Продолжуваат позитивните трендови во градежништвото

ССК: Продолжуваат позитивните трендови во градежништвото

Капиталните проекти и мерки за стимул на градежништвото го продолжуваат позитивниот тренд на овој сектор кој ќе биде столб на економскиот развој и во наредните четири години. Во пресрет на Меѓународен сaeм на грaдeжништвo, грaдeжни мaтeриjaли и грaдeжнa мeхaнизaциja, градежните…

Се живее ли подобро? Џебот ја демантира статистиката!

Се живее ли подобро? Џебот ја демантира статистиката!

Намалени трошоци на живот, зголемена просечна плата. Статистиката покажува дека Македонецот живее подобро од пред една година, но дали е навистина така? Раст на просечната плата од 3.3% за една година Просечната плата за една година пораснала за 3.3%. Според…

Министерот за финансии го посети Централниот регистар

Министерот за финансии го посети Централниот регистар

Министерот за финансии Кирил Миноски во петок оствари работна средба со директорот на Централниот регистар Андреа Поповски во просториите на Централен регистар. За време на посетата беше разговарано за текот и начинот на поднесувањето на годишните сметки и финансиските извештаи…

Постсредно образование овозможува квалификација за работа

Постсредно образование овозможува квалификација за работа

Министерот за образование и наука, Пиштар Лутфиу, учествуваше на завршниот настан за ИПА Проектот „Поддршка на модернизацијата на системот за постсредно образование”. „Афирмирањето на доживотното учење, бара развој на културата за учење на индивидуално и институционално ниво, во сите сфери…

Седми ден штрајк во Македонски железници

Седми ден штрајк во Македонски железници

Седми ден протест на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата. Од МЖ Транспорт во вторникот најавија дека до крајот на месецов треба да се исплати првиот дел од јануарската плата, а од 10­ти март…

Отворање на саемот за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија

Отворање на саемот за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија

Во петок, во Рамстор – Скопје во 11 часот ќе се отвори дводневниот саем за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија“. Саемот „Ис(в)куси ја Македонија“ е организиран од Проектот на УСАИД за експанзија на мали бизниси, кофинансиран од…