Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 3)

Македонија, Србија и Црна Гора ќе ја закануваат соработката во туризмот

Македонија, Србија и Црна Гора ќе ја закануваат соработката во туризмот

Македонија, Србија и Црна Гора ќе работат на зајакнување на соработката во областа на туризмот со цел заедничко претставување на трети пазари и креирање на нови заеднички понуди. Повеќе детали за ова ќе бидат изнесени на денешната прес-конференција на која…

Стабилно и суво, попладне зголемување на облачноста

Стабилно и суво, попладне зголемување на облачноста

Стабилно и суво време ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне ќе има зголемување на облачноста, а кон крајот на денот, почнувајќи од запад, повремени врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират и ќе се интензивираат на…

24 Мај неработен ден за сите граѓани

24 Мај неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 24 Мај, четврток, Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот на…

Внимавајте – играчките можат да бидат опасни!

Внимавајте – играчките можат да бидат опасни!

Кукли, колички, мечиња, коцки и топки. Огромен избор на играчки, продавниците но и пазарите се преполни но она што се продава може да биде и опасно? Македонија ги применува строгите регулативи од Европската Унија, но сепак неретко се случува и…

АД ЕЛЕМ повторно ќе продава вишоци електрична енергија

АД ЕЛЕМ повторно ќе продава вишоци електрична енергија

АД ЕЛЕМ објави продажба на вишоци електрична енергија за јуни 2018 година, во вкупни количини од 24.480 MWh електрична енергија, од кои 14.400 MWh се базна и 10.080 МWh се врвна eлектрична енергија. Како што информираат од компанијата, продажбата ќе…

Јавна дебата за нацрт-стратегијата за деинституционализација

Јавна дебата за нацрт-стратегијата за деинституционализација

На Филозофскиот факултет при УКИМ денеска се одржа јавна расправа за нацрт-текстот на националната стратегија за деинстутуционализација, една од најзначајните реформи што ги спроведува Министерството за труд и социјална политика. Националната стратегија предвидува трансформација на големите институции за згрижување деца…

Исплатени 80 отсто или 22 милиони евра субвенции за тутунарите

Исплатени 80 отсто или 22 милиони евра субвенции за тутунарите

Преку Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој и Министерството за финансии на сметките на тутунарите денеска се исплатени 22 милиони евра субвенции за реколтата од 2017 година. Ова го соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство…

Изменет сообраќаен режим поради посетата на премиерката Меј

Изменет сообраќаен режим поради посетата на премиерката Меј

Поради посетата на висока делегација од Велика Британија, денеска МВР ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Град Скопје. За време на официјалната церемонија што ќе се одржи пред зградата на Владата…

Арсовска го отвoра форумот економски сегмент на Самитот ЕУ – Западен Балкан

Арсовска го отвoра форумот економски сегмент на Самитот ЕУ – Западен Балкан

Во рамки на економскиот форум на Самитот ЕУ – Западен Балкан Софија 2018, на тема „Помеѓу политиката и економијата“, претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска ќе има свое обраќање за спроведувањето на економските реформи во…

23 мај неработен ден за припадниците на влашката заедница

23 мај неработен ден за припадниците на влашката заедница

Среда, 23 мај 2018 година, Националниот ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, Министерството им го честита Националниот ден на Власите на граѓаните…