вторник, март 2, 2021
2 °c
Skopje
6 ° вто
7 ° сре
7 ° чет

Tag: гувернерка

Гувернерката на „Еуромани“: Високото ниво на девизни резерви овозможи Народната банка да делува навремено и смело како одговор на пандемијата

„Високото ниво на девизните резерви акумулирани во периодот пред пандемијата ѝ овозможи на Народната банка да реагира навремено и смело ...

Прочитај повеќе

Гувернерката Ангеловска-Бежоска претседаваше со сесија за влијанието на енергетската транзиција врз економијата и финансиите на конференција на Холандската централна банка

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на конференцијата на високо ниво „Влијанието на енергетската транзиција врз нашите економии и ...

Прочитај повеќе

Гувернерката на Народната банка и министерката за финансии на Форумот на Централна и Источна Европа на „Еуромани“

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, ќе учествуваат на еден од водечките традиционални настани ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска за „Економист“: Структурните реформи се важни за зголемување на потенцијалот на нашата економија

За забрзување на краткорочната динамика на раст и за зголемување на потенцијалот за долгорочен и одржлив раст на нашата економија, ...

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска: Потребна е натамошна консолидација на банкарските системи во регионот на Западен Балкан

Иако последиците од глобалната финансиска криза во голема мерка се надминати, сепак банкарските системи од нашиот регион сѐ уште се ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 5 1 2 5