Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 276)

Зошто не треба да ги лупите јаболките

Зошто не треба да ги лупите јаболките

Она што го прави јаболкото честа ужинка е фактот дека многу лесно се консумира. Се што треба да направите е да го измиете и да го изедете. Оние пребирливите, ќе ја олупат лушпата, а тоа е најлошата работа која можете…

За витка става хранете се како француската кралица Марија Антоанета

За витка става хранете се како француската кралица Марија Антоанета

Диетата базирана на режимот на исхрана на француската кралица Марија Антоанета, дозволува внесување на слатки, но со задолжителен правилен распоред на храната и лесна вечера. Кралицата не можела да им одолее на раскошните слатки, ја обожавала храната и уживала во…

Знаци за нетолерантност на глутен

Знаци за нетолерантност на глутен

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот, протеин кој се наоѓа во пченица, ’ржта и јачменот. Повеќето луѓе чиј организам е нетолерантен на глутен никогаш не ја добиле вистинската дијагноза. Затоа внимавајте на овие знаци и препознајте ги сами…

Од овие намирници ќе бидете само уште погладни

Од овие намирници ќе бидете само уште погладни

Колку и да јадете од овие намирници, многу брзо откако ќе ги изедете ќе чувствувате глад како воопшто да не сте јаделе. Тоа произлегува од фактот дека голем дел од хранливите материи се уништени при преработката на овие намирници. Она…

Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

Што е квалитетен одмор и колку е тој важен за нашето здравје

Дали некогаш сте се почувствувале толку изморено, што дури и по неколкучасовно спиење вие сеуште не можете нормално да функционирате? Покрај квалитетниот сон, на секој човек му е потребен и квалитетен одмор во кој се опфатени и физичкиот и психичкиот…

4 лоши навики кои ви го скратуваат животот

4 лоши навики кои ви го скратуваат животот

Истовремената наклонетост кон четирите лоши животни навики – пушење, алкохол, недостаток на физичка активност и лоша исхрана – може да го остари организмот и до 15 години, тврдат британските научници кои 20 години следеа 5.000 возрасни Британци. Овие лоши навики…

Што јадат витките жени?

Што јадат витките жени?

Веројатно многу пати ве заинтересирала некоја нова диета, особено ако веќе подолго време се обидувате да се ослободите од вишокот килограми. Во книгата „Пештерските жени не се дебелеат: Древни тајни за брзо слабеење“, американската нутриционистка Естер Блум препорачува начин на…

За подобра меморија практикувајте пешачење

За подобра меморија практикувајте пешачење

Како да се заштитите од негативните ефекти врз мозокот и меморијата кои доаѓаат со годините? Физичките вежби ја подобруваат меморијата на луѓето во средните години, покажуваат истражувања. Истражувањето објавено во списанието „Proceedings of the National Academy of Sciences“ е направено…

Одличен е за мускулите и притисокот, а вие сигурно не го земате доволно

Одличен е за мускулите и притисокот, а вие сигурно не го земате доволно

Витаминот Д, или витаминот кој доаѓа од сонцето, како што е докажано со бројни истражувања, придонесува за здравјето и јакнењето на коските, го подобрува расположението и помага при намалувањето на вишокот килограми. Но знаците дека ви недостасува витамин Д не…

Мали трикови за полесно слабеење

Мали трикови за полесно слабеење

Одберете ф’стаци Истражувачите од Универзитетот на Источен Илиноис тврдат дека луѓето кои двапати неделно јадат ф’стаци имаат помалку шанси да се здебелат. Научниците исто така откриле и дека луѓето кои јадат ф’стаци во лушпа и ги чистат, јадат за 50…