Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

Време: 09:54

Датум: јули 2, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук.

Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите летни температури врз нашето здравје и расположение е правилната исхрана. Реакцијата на телото на покачени температури е да се намали телесната температура со потење. Како негативен ефект на тој природен одбранбен механизам, може да се појави дехидрација на организмот и други несакани ефекти.

Неправилната исхрана го зголемува потењето на телото и со тоа зголемено губење на течности во телото, минерали и некои витамини. Варењето на тешката храна бара поголема метаболичка активност, што индиректно ја зголемува телесната температура. Во лето, генерално, треба да се внесуваат помалку калории, т.е. енергија што ја добиваме од храната, што е дополнителна причина во лето да избегнуваме масна и тешка храна за варење.

Масната и тешката храна ја отежнува циркулацијата, па затоа е неопходно со зголемувањето на температурата на воздухот да се намали потрошувачката на храна што тешко се вари. Наместо течности, може да се конзумира сезонско овошје и зеленчук, а најдобриот избор е зелена салата, домат, краставица, лубеница, диња и јаболка. Овие намирници во просек содржат повеќе од 80 проценти вода и пропорционална количина на минерали, така што тие служат и како вкусен извор на вода, но и минерали, кои се губат со испарување, односно потење.

Корисно е да се консумираат намирници како мешунки, семиња, нерафинирани масла, особено маслиново масло и мали количини риба и морски плодови, кои ќе го хранат организмот со квалитетни хранливи материи. Освен што ќе ви биде помалку жешко, со оваа диета исто така можете брзо да ја поправите телесната тежина!

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Овие намирници ги заменуваат лековите

  Овие намирници ги заменуваат лековите

  Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби…

 • Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка…

 • Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Губењето на чувството за мирис претставува еден од најчестите и најраните симптоми на COVID-19, а група американски научници тврди дека ја пронашла причината за оваа…

 • Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Спиењето е активност која е многу важна за здравјето и општото добро на секој човек. Интересно е дека поминуваме четвртина од својот живот во спиење, но всушност…

 • Кој носи маска, тој мие и раце

  Кој носи маска, тој мие и раце

  Научниците утврдиле дека луѓето кои носат маска применуваат и други заштитни мерки против ширење на коронавирусот, како што е миење на раце, пишува Guardian. Тоа…

 • Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Американската влада го удвои на скоро една милијарда долари вложувањето во развој на потенцијална вакцина против COVID-19 на американската компанија Moderna, која влегува во последната…

 • Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Ограничено гледање на телевизија и екраните на мобилните телефони, до два часа на ден, би можело да го намали ризикот од смрт, се резултатите од…

 • Шест чувари на имунитетот

  Шест чувари на имунитетот

  Намирници за кои одамна се знае дека помагаат во јакнење на организмот се мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо. Ако имунитетот го сфатиме…