Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

Време: 11:07

Датум: јуни 27, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои намирници, исто така, прават чуда за рамен стомак, а најголем дел од ова овошје го имате најчесто и дома. Потребно е само да се зголеми нивниот внес.

Авокадо

Авокадото со причина е хит намирница со години. Содржи малку јаглени хидрати, помага во слабеење, долго време ве држи сити, може да се чува на разни начини… Докажано, авокадото, помага и во согорувањето на масните наслаги во пределот на стомакот.

Шумско овошје

Во зима го имаме во замрзната верзија, додека сега можеме да уживаме во свежо издание. Малина, капина, боровинки – секое непце ќе го најде она што го сака. Бобинките го потикнуваат метаболизмот, содржат малку калории и се совршени за доручек или меѓуоброк.

Шипка

Шипката се смета за чудо од овошје, а нејзините антиоксидативни состојки го потикнуваат метаболизмот. Сокот од шипка поттикнува слабеење и распаѓање на масните наслаги во пределот на стомакот.

Јаболка и круши

Ова овошје содржи пектин кој спречува акумулација на масните наслаги. Покрај тоа, тие обезбедуваат чувство на ситост. Јаболките и крушките буквално можете да ги носите насекаде со вас.

Портокали

Витаминот Ц во портокалите, исто така, има директен ефект врз килограмите. Произведува молекули кои се одговорни за метаболизмот. Покрај тоа, за време на физичката активност ќе согорите повеќе маснотии ако претходно сте консумирале витамин Ц.

Грејпфрут

Како и портокалите, грејпфрутот е полн со витамин Ц, а исто така е богат и со антиоксиданти кои го регулираат инсулинот. Многу експерти советуваат да консумирате половина грејпфрут пред секој голем оброк.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Четири напитоци за здраво срце

  Четири напитоци за здраво срце

  Болестите на срцето се речиси генетски наследени, но исто така се во голема мерка превентабилни и може да се влијае да не дојде до нив. Антиоксидативната…

 • СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  Малку е веројатно дека коронавирусот во скоро време ќе биде искоренет, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. „Во моментов, вирусот е малку…

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…

 • СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  „Наоѓалишта на отпадни води во северна Италија покажаа дека постои шанса вирусот да циркулирал таму пред објавата на пандемијата“. Многу земји, кои биле успешни во…