Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2297)

Исклучените можат бесплатно да се вклучат во мрежата на Балкан Енерџи

Исклучените можат бесплатно да се вклучат во мрежата на Балкан Енерџи

Исклучените потрошувачи од мрежата за снабдување со топлина на Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје,  кои не го искористија правото на бесплатно приклучување заклучно со 1 октомври 2012 година, може да се приклучат на мрежата повторно без надомест. – Трошокот за услугата…

Нов раст на невработеноста во Грција

Нов раст на невработеноста во Грција

Невработеноста во Грција и натаму поставува нови рекорди и во март забележа пораст од 26,8 отсто, соопшти грчкиот Завод за статистика. Според податоците на Заводот, во март без работа останале околу 1,3 милиони лица. Од месечните статистички податоци се исклучени…

Храната ќе поскапи за 40 проценти

Храната ќе поскапи за 40 проценти

Две меѓународни организации предвидуваат дека цените на храната во светот во наредната деценија ќе се зголемат од 10 до 40 проценти. Овие организации сметаат дека е потребно владите да поттикнат инвестиции со цел да го запрат забавувањето на земјоделското производство.…

Започна Осмиот меѓународен Кнауф јуниор трофеј во Скопје

Започна Осмиот меѓународен Кнауф јуниор трофеј во Скопје

Натпреварот официјално стартуваше денес во 9 часот во СГГУ “Здравко Цветковски“ во Скопје, каде по официјалниот почеток започна натпреварувачкиот дел, на кој годинава тимови од 12 земји ќе се натпреваруваат во изработка на најдобри градежни решенија. Официјално започна осмиот Меѓународен…

Бошковски задоволен од претставувањето на ЕЛЕМ на саемот во Виена

Бошковски задоволен од претставувањето на ЕЛЕМ на саемот во Виена

Во Виена, Австрија денеска ќе биде затворен најголемиот европски саем за енергетика „Power Gen Europe“ на кој во изминатите три дена учествуваа најпознатите енергетски брендови од светот, меѓу кои и АД ЕЛЕМ. Ова е трето учество на АД ЕЛЕМ на…

Единствени приниципи за кумулација на потекло

Единствени приниципи за кумулација на потекло

Обезбедување единствени услови за кумулација на потекло со цел осободување од плаќање увозни давачки е целта на нацрт договорот што денеска треба да произлезе од состанокот на ЦЕФТА поткомитет за царина и правила за потекло што се одржува во Скопје. Директорот…

Вести од светот

Вести од светот

Подгорица – Хотелот „Хилтон Црна Гора“, кој ќе биде изграден според највисоки стандарди на оваа престижна хотелска групација, ќе биде отворен во мај 2015 година во Подгорица. Потпретседателот за развој на „Хилтон“, Урлих Видмер и сопственикот на „Нормал компани“ Жарко Буриќ…

Сарачини: Поголемо производството, конкурентност и вработеност

Сарачини: Поголемо производството, конкурентност и вработеност

Во претстојниот период како Влада ќе продолжиме со реализација на својот реформски однос кон економијата. Нашите приоритети на кус и на среден рок, првенствено, ќе бидат насочени кон зголемување на конкурентноста на фирмите, поттикнување на нивното производство и зголемување на…

Промоција на твининг проект за органско земјоделско производство

Промоција на твининг проект за органско земјоделско производство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски и шефот на делегацијата на ЕУ амбасадорот Аиво Орав ќе се обратат на конференцијата по повод почетокот на твининг проектот финансиран од ЕУ „Органско земјоделско производство и заштита на квалитетот на земјоделските…

Во Скопје Шести состанок на ЦЕФТА Поткомитетот за царина

Во Скопје Шести состанок на ЦЕФТА Поткомитетот за царина

Скопје е домаќин на Шестиот состанок на ЦЕФТА Поткомитетот за царина и правила за потекло, со кој ќе претседава директорот на Царинска управа на Република Македонија, Ванчо Каргов. Ова е прв состанок на Поткомитетот оваа година во рамки на претседавањето…