Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2012)

Во Истанбул живеат 37 милијардери

Во Истанбул живеат 37 милијардери

– Во најголемиот турски град Истанбул живат 37 милијардери, јавија турските медиуми. Истанбул е вклучен во класификацијата на списанието „Форбс“ на десетте градови, во кои живеат најмногу милијардери. Бројот на милијардерите во турскиот мегалополис се зголемил на 37 лица, во…

Надворешно-трговската размена во јануари 825 милиони долари

Надворешно-трговската размена во јануари 825 милиони долари

– Македонија во јануари годинава извезла стоки во вкупна вредност од 318.574.000 американски долари, а увезла стоки за 506.431.000 долари. Покриеноста на увозот со извоз е 62,9 отсто, а трговскиот дефицит изнесува 187,857 милиони долари. Според податоците на Државниот завод…

Македонската музичка продукција може да биде сериозен бизнис

Македонската музичка продукција може да биде сериозен бизнис

Повеќе од 7 години во Макеоднија симфонискиот орекстар Фејмс продуцира музика за светски мега-хитови Француската брачна двојка Лорен Копитс и Од Насју-Мопа пред повеќе од 7 години го почувствувале музичкиот потенцијал во нашата земја и се решаваат да формираат музичката…

610 милиони евра од ЕУ за Украина

610 милиони евра од ЕУ за Украина

Украинскиот парламент го ратификуваше договорот со кој таа земја од Европската унија ќе добие кредит во вредност од 610 милиони евра, објавија украинските медиуми. Овој кредит е договорен уште во февруари 2013 година, додека на власт беше претседателот Виктор Јанукович,…

,,Forbes” ја објави листата на најбогатите во светот

,,Forbes” ја објави листата на најбогатите во светот

Бројот на милијардери во светот достигна рекордни 1645 луѓе или за 268 повеќе во однос на една година порано. Вкупното богатство на милијардерите изнесува 6.4 трилиони долари или за 1 трилион долари повеќе од 2013-та година. Вкупниот број на жени…

Министрите Ивановски и Самак во посета на Силиконската долина

Министрите Ивановски и Самак во посета на Силиконската долина

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски и министерот без ресор Веле Самак денеска во САД ќе го посетат кампусот на Google во Силиконската долина. Покрај ова, двајцата министри ќе ја посетат и компанијата за електрични автомобили Тесла Моторс…

Албанија ја очекува првата транша од заемот од 330 милиони евра од ММФ

Албанија ја очекува првата транша од заемот од 330 милиони евра од ММФ

Албанија овој месец ќе ја добие првата транша во износ од сто милиони евра од кредитот во вредност од 330,9 милиони евра, одобрен од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Одделувањето на кредитот е во рамки на тригодишниот договор за соработка на…

Македонско-австриски бизнис форум

Македонско-австриски бизнис форум

– Македонско-австриски бизнис-форум денеска организира Стопанската комора на Македонија, во соработка со Стопанската комора на Австрија. Целта е да се поттикне соработката меѓу австриските и македонските компании. – Во Македонија доаѓа делегација од австриски компании со цел да остварат бизнис-соработка…

Саеми на градежништво и недвижности 2014

Саеми на градежништво и недвижности 2014

На Скопскиот саем од денеска до 8 март ќе се одржува 11. Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација, а во негови рамки и 4. Саем на недвижности и инвестиции – RealExpo. На отворањето ќе се обрати вицепремиерот…

ЕЦБ: Без последици поради Украина

ЕЦБ: Без последици поради Украина

Кризата во Украина најверојатно нема во голема мера да влијае на економијата, изјави претседателот на Европската централна банка Марио Драги. „Во областа на економијата и финансиите, размената на Украина со еврозоната е мала. Економските последици најверојатно ќе бидат ограничени“, изјави…