Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Започна акцијата за реновирање на детското спортско катче во Златен Сремец

Време: 16:44

Датум: јуни 25, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Волонтери од Македонија и од другите земји во Европа, претставници на општина Кисела Вода и Агенцијата за млади и спорт, како и вработени во ПОУ „Д-р Златен Сремец“, денеска спроведоа акција за чистење на училишниот двор, со што започна имплементирањето на иницијативата за реновирање на детското спортско катче во објектот.

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски, истакна дека локалната самоуправа и во иднина останува отворена за соработка при сите акции и проекти кои имаат за цел да го подобрат животот на жителите во општина Кисела Вода.

„Сакам да испратам апел до граѓаните дека, бидејќи целиот простор на општината е наш заеднички, треба сите подеднакво да се грижиме за него“, нагласи Темелковски.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски посочи дека денешната акција е само почеток на проектот „Би актив“, чија цел е покревање на свеста на сите граѓани дека како професионалниот, така и рекреативниот спорт е важен за сите луѓе.

„Како дел од проектот, во текот на целото лето ќе се спроведуваат спортски манифестации, изложби, трки, фестивали со спортско-рекреативно значење, а од 23 до 30 септември поканети се сите граѓани на Македонија да учествуваат на неделата на спортот“, истакна Каевски.

Директорката на ПОУ „Д-р Златен Сремец“ Марија Делетиќ, информираше дека целата на иницијативата е обезбедување на соодветен простор за спортско рекреативни активности за учениците со попреченост и вклучување на училиштетото во проектните активности на Европската недела на спортот.

„Рекреативниот спорт ги поттикнува децата да ги препознаат своите потенцијали, а во исто време ја поттикнува општествената заедница да биде отворена кон различностите и да ги вклучи децата со попреченост како нејзини рамноправни членови“, објасни Делетик.

Претставниците на Волонтерскиот центар – Скопје, посочија дека на денешната акција учествувале и волонтери од „Аспект“, како и припадници на Европскиот волонтерски сервис, истакнувајќи дека сите чинители во општеството треба да се грижат за околината.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија

  Повисоките владини трошоци и помогнаа на Германија да избегне рецесија во четвртиот квартал од 2018-та година, откако извозот не успеа да ја зголеми економијата, објави…

 • Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Со помош од Шведска ќе се подобруваат условите во битолската болница

  Делегација од Шведска, предводена од професорот на Кралскиот институт за технологија во Стокхолм Нелсон Сомерфелд, ја посети Општина Битола и оствари средба со градоначалничката, Наташа…

 • Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Тевдовски: Продолжува праксата на редовен и неселективен поврат на ДДВ

  Во јануари фирмите добија 2,2 милијарди денари поврат на данок за додадена вредност или 35,7 милиони евра. Ова е за 315 милиони денари или 16,8…

 • Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Драги: ЕУ го брани суверенитетот во глобализираниот свет

  Гувернерот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги ја заштити Европската унија, велејќи дека тој обезбедува начин на земјите да го бранат суверенитетот во се…

 • ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

  ЕУ очекува трговски договор со САД до крајот на годината

  Европскиот комесар за трговијата Сесилија Малмстром изјави дека евентуалнит трансатлантски трговски договор може да биде постигнат пред крајот на годината. Таа исто така истакна дека…

 • Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

  Франција и Германија имаат заеднички предлог за буџетот на еврозоната

  Франција и Германија договориле детален предлог за буџетот на еврозоната, кој треба да го охрабри растот, да се зајакне конкурентноста и да ја намали разликата…

 • Облачно со повремени врнежи од снег, на места и силен ветер до 80 км на час

  Облачно со повремени врнежи од снег, на места и силен ветер до 80 км на час

  Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува…

 • Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари)…

 • Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Шестнаесет милиони евра за субвенции исплатени се за одгледувачите на обележани грла кози, овци, говеда и несилки. Изминатите денови заедно со исплатата на средствата за…

 • ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на…