Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,018.27 -0.82%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.47 -1.03%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.65 -2.73%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 43,086.75 -1.3%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 980.00 -2%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

САД планира да ги спречи кинеските инвестиции во американските технолошки фирми

Време: 16:31

Датум: јуни 25, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерството за финансии на САД подготвува правила кои ќе ги спречат компаниите со најмалку 25 проценти во кинеска сопственост да купуваат американски компании во „индустриски значајни“ технолошки области, пренесоа агенциите, повикувајќи се на весникот „Волстрит џурнал“.

Според запознаени извори, цитирани од весникот, Советот за национална безбедност и министерството за трговија на САД исто така подготвуваат планови за „засилена“ контрола на извозот, за да не дозволат слични технологии да отидат во Кина.

Плановите се очекува да бидат објавени до крајот на оваа недела. Сепак, тие не се конечно подготвени и индустријата ќе има можност да ги коментира пред да влезат во сила.

Иницијативите имаат за цел да ги спречат кинеските планови наведени во стратегијата „Произведено во Кина 2025“, која предвидува Кина да стане светски лидер во 10 клучни сектори, вклучувајќи роботика, воздухопловна индустрија и автомобили со чиста енергија.

Американската влада има намера да се фокусира само на новите договори и нема да се обидува да ги расипува веќе постоечките, а планираното ограничување за инвестиции нема да прави разлика меѓу кинеските државни и приватни компании.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска планира да позајми 22 милиони и 764 илјади евра од домашните банки и кредитори преку издавање петгодишни и триесетгодишни државни обврзници. Парите што…

 • ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ од денес ќе почне со ажурирање на податоците на корисниците на затворените паркиралишта со кои стопанисува…

 • Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот поскапува и денес, продолжувајќи го растот од претходниот ден, кој беше предизвикан од веста дека гигантот во управувањето со средства „BlackRock“ формирал работна група…

 • Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Џеф Безос е најбогат човек во модерната историја на човештвото. Богатството на основачот на „Amazon.com Inc.“ вчера надминаа 150 милијарди долари, според индексот на милијардери…

 • Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа денеска го одби барањето на Соединетите Американски Држави за економска изолација на Иран и го усвои правниот инструмент за заштита од американски санкции на…

 • 92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  Почна практичната имплементација на персонална асистенција за лица со попреченост. 92 невработени лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост преку обуката што…

 • Променливо облачно со повремен дожд

  Променливо облачно со повремен дожд

  Во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи.…

 • МФ: Воведување краудфандинг за поголем пристап до капитал за малите и средни претпријатија

  МФ: Воведување краудфандинг за поголем пристап до капитал за малите и средни претпријатија

  Примена на краудфандинг во Македонија, односно концепт на прибирање средства од поголем број инвеститори за финансирање компании, ќе придонесе за поголем и полесен пристап до…

 • Кина се обидува се подлабоко да навлезе во европската енергетика

  Кина се обидува се подлабоко да навлезе во европската енергетика

  Кина се обидува да преземе поголем дел од европската енергетика, a пример е државната компанија од азиската држава, која се бори за целосна контрола врз…

 • За прославата за НАТО потрошени 180.000 евра

  За прославата за НАТО потрошени 180.000 евра

  Вкупно 11.900 евра по град или 179.500 евра на ниво на цела држава се потрошени за завчерашната прослава „Одиме напред – Македонија во НАТО и…