Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,017.33 -0.83%    APTK 750.00 0%    AUMK 1,803.00 2.97%    BESK 9,530.00 -2.41%    BEST 1,886.00 0%    FERS 59,500.00 -2.09%    GRNT 821.15 -1.07%    KJUBI 1,550.00 -0.06%    KMB 5,057.09 -2.74%    MPOL 281.00 -2.77%    MPT 42,987.44 -1.53%    OHB 6,100.00 -0.13%    OKTA 4,336.84 -0.55%    PPIV 44,108.00 -3.06%    RMDEN16 95.00 -0.84%    RMDEN17 95.90 0%    RZUS 138.90 9.6%    STIL 127.00 -5.17%    TPLF 990.17 2.29%    TTK 981.88 -1.82%    UNI 2,354.00 -1.92%    USJE 22,002.14 -1.62%    VITA 8,512.00 0.11%    

Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

Време: 15:40

Датум: јуни 25, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна компанија „Baker & McKenzie“ помеѓу 800 бизнис лидери, цитирано од „Ројтерс“. Консултацијата беше направена две години по референдумот за „Brexit“.

Три четвртини од бизнисмените побараа од Брисел да направи отстапки за Велика Британија за да обезбеди подобри трговски односи по „Brexit“ во почетокот на 2019-та година.

„Исклучително јасно се гледа дека компаниите, особено германските, сметаат дека „Brexit“ ќе се одрази лошо на бизнисот“, посочи Анахита Томс, трговски партнер во „Baker & McKenzie“ во Дизелдорф.

Германската индустриска асоцијација (BDI) минатата недела предупреди дека Велика Британија оди кон „Brexit“ без јасни правила што може да има катастрофални последици.

„Airbus“ рече дека повлекувањето без договор би го натерало инвеститорот во авиони да ја преиспита својата долгорочна позиција и да ги загрози илјадниците работни места.

На прашањето дали Велика Британија треба да биде казнета за заминувањето од ЕУ или да се продолжи трговијата со неа при повластени услови, 96 проценти од анкетираните стојат зад ставот дека трговијата е поважна од тоа да се дава лекција на Лондон поради „Brexit“.

Преовладува мислењето дека не се направени консултации со бизнис лидерите и нивното мислење, нема никакво внимание од екипата на ЕУ, кој води преговорите за договарање на трговските односи по „Brexit“.

Две третини од испитаниците сакаат договор за слободна трговија, додека 45 отсто се за царинска унија, вели правната компанија.

„Baker & McKenzie“ анкетиранираше извршни директори на компании со годишна продажба од најмалку 250 милиони фунти (330 милиони долари) во Франција, Германија, Шведска, Ирска, Шпанија и Холандија.

Британците гласаа за напуштање на ЕУ на 23-ти јуни 2016-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  Блок 2 во РЕК Битола ќе биде исклучен поради редовен ремонт

  РЕК Битола во текот на денот ќе изврши планирано исклучување на Блок 2 и ќе почнат подготовките за редовниот годишен ремонт, предвиден за 25 јули,…

 • Австралија како огледало на нееднаквоста

  Австралија како огледало на нееднаквоста

  Нееднаквоста во светот е тема со која се занимаваат умовите на некои од најбогатите и најуспешните претприемачи на нашето време. Дискутабилно е какви се нивните…

 • Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

  Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е против какви било градежни активности во „Парк шумата Водно“ и по вчерашната средба со вицепремиерот…

 • Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска се задолжува, утре се раздолжува за 22 милиони евра

  Државата денеска планира да позајми 22 милиони и 764 илјади евра од домашните банки и кредитори преку издавање петгодишни и триесетгодишни државни обврзници. Парите што…

 • ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  ЈП ПОЦ: Од денеска почнува ажурирањето на податоците на паркиралиштата

  Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ од денес ќе почне со ажурирање на податоците на корисниците на затворените паркиралишта со кои стопанисува…

 • Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот продолжува да расте поради BlackRock

  Биткоинот поскапува и денес, продолжувајќи го растот од претходниот ден, кој беше предизвикан од веста дека гигантот во управувањето со средства „BlackRock“ формирал работна група…

 • Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Безос стана најбогатиот човек во модерната историја

  Џеф Безос е најбогат човек во модерната историја на човештвото. Богатството на основачот на „Amazon.com Inc.“ вчера надминаа 150 милијарди долари, според индексот на милијардери…

 • Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа го одби барањето на САД за економска изолација на Иран

  Европа денеска го одби барањето на Соединетите Американски Држави за економска изолација на Иран и го усвои правниот инструмент за заштита од американски санкции на…

 • 92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  92 лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост

  Почна практичната имплементација на персонална асистенција за лица со попреченост. 92 невработени лица добија сертификати за персонални асистенти на лица со попреченост преку обуката што…

 • Променливо облачно со повремен дожд

  Променливо облачно со повремен дожд

  Во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Околу пладне и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи.…