Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Половина од европските компании ги намалуваат своите инвестиции на Островот

Време: 15:40

Датум: јуни 25, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Речиси половина од големите европски компании ќе ги намалат инвестициите во Велика Британија поради излезот на земјата од Европската унија, покажа истражувањето на мултинационалната правна компанија „Baker & McKenzie“ помеѓу 800 бизнис лидери, цитирано од „Ројтерс“. Консултацијата беше направена две години по референдумот за „Brexit“.

Три четвртини од бизнисмените побараа од Брисел да направи отстапки за Велика Британија за да обезбеди подобри трговски односи по „Brexit“ во почетокот на 2019-та година.

„Исклучително јасно се гледа дека компаниите, особено германските, сметаат дека „Brexit“ ќе се одрази лошо на бизнисот“, посочи Анахита Томс, трговски партнер во „Baker & McKenzie“ во Дизелдорф.

Германската индустриска асоцијација (BDI) минатата недела предупреди дека Велика Британија оди кон „Brexit“ без јасни правила што може да има катастрофални последици.

„Airbus“ рече дека повлекувањето без договор би го натерало инвеститорот во авиони да ја преиспита својата долгорочна позиција и да ги загрози илјадниците работни места.

На прашањето дали Велика Британија треба да биде казнета за заминувањето од ЕУ или да се продолжи трговијата со неа при повластени услови, 96 проценти од анкетираните стојат зад ставот дека трговијата е поважна од тоа да се дава лекција на Лондон поради „Brexit“.

Преовладува мислењето дека не се направени консултации со бизнис лидерите и нивното мислење, нема никакво внимание од екипата на ЕУ, кој води преговорите за договарање на трговските односи по „Brexit“.

Две третини од испитаниците сакаат договор за слободна трговија, додека 45 отсто се за царинска унија, вели правната компанија.

„Baker & McKenzie“ анкетиранираше извршни директори на компании со годишна продажба од најмалку 250 милиони фунти (330 милиони долари) во Франција, Германија, Шведска, Ирска, Шпанија и Холандија.

Британците гласаа за напуштање на ЕУ на 23-ти јуни 2016-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски…

 • Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса Берат Албајрак,…

 • Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат…

 • Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија. Кредитот…

 • Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Италија треба да вложи напори за одржување на државниот долг под контрола, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московичи. Ова може да се случи со…

 • Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето соодветни…

 • Тројца нови милијардери од … марихуана

  Тројца нови милијардери од … марихуана

  Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан…

 • Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

  Во 2017 година рекордно производство на кокаин во Колумбија

  Производството на кокаин во Колумбија достигна рекордно ниво во 2017 година, според неодамна објавената статистика на ОН. Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал…