Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 3)

Во првиот квартал годинава пад на работата на македонските градежници во странство

Во првиот квартал годинава пад на работата на македонските градежници во странство

Во периодот јануари – март годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 775.469.000 денари, што е за 61,1 процент помалку во споредба со истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Во првиот кавратал…

Што треба да се случи за да поскапи биткоинот?

Што треба да се случи за да поскапи биткоинот?

Биткоинот ќе се зголеми оваа година и ќе достигне до претходните високи нивоа, рече претседателот на „CoinShares“, Дени Мастерс, цитиран од „CNBC“. Но, тој верува дека подобрата инфраструктура и животен циклус ќе треба да се изградат пред првичните кованици. „Ние…

НБРМ ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“

НБРМ ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“

Народната банка на Република Македонија ја информира јавноста дека ја објави публикацијата „Паметно управување со парите – водич за личните финансии“. Овој водич е наменет за пошироката јавност, со цел на едноставен начин да ѝ ги доближи основните концепти и…

Кина му понуди на Трамп скратување на трговскиот суфицит до 200 милијарди долари

Кина му понуди на Трамп скратување на трговскиот суфицит до 200 милијарди долари

Кинеските власти му понудија на американскиот претседател Доналд Трамп намалување на годишниот вишок на трговскиoт суфицит со САД до 200 милијарди долари. Еден од начините да го направат ова е зголемување на увозот на американски стоки, соопшти извор во Вашингтон,…

Најдобрите ученички компании на натпревар во Скопје

Најдобрите ученички компании на натпревар во Скопје

Најдобрите ученички компании денеска ќе одржат натпревар во Скопје од 10.30 до 17 часот, во „Веро центарот“ (булевар Кочо Рацин бр. 1). Станува збор за национален натпревар на 11 ученички компании од десет средни училишта од целата територија на Македонија.…

Без струја делови на Сарај, Петровец, Карпош, Кисела Вода…

Без струја делови на Сарај, Петровец, Карпош, Кисела Вода…

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска се планирани следните исклучувања во електросистемот: • во периодот од 8.30 часот до 10.30 часот дел од корисниците од село Кондово. (општина Сарај) • во периодот од 9 часот до 14 часот дел…

Македонија, Србија и Црна Гора ќе ја закануваат соработката во туризмот

Македонија, Србија и Црна Гора ќе ја закануваат соработката во туризмот

Македонија, Србија и Црна Гора ќе работат на зајакнување на соработката во областа на туризмот со цел заедничко претставување на трети пазари и креирање на нови заеднички понуди. Повеќе детали за ова ќе бидат изнесени на денешната прес-конференција на која…

Стабилно и суво, попладне зголемување на облачноста

Стабилно и суво, попладне зголемување на облачноста

Стабилно и суво време ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне ќе има зголемување на облачноста, а кон крајот на денот, почнувајќи од запад, повремени врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират и ќе се интензивираат на…

ЕУ го повика Трамп да не се заканува со даноци

ЕУ го повика Трамп да не се заканува со даноци

Европската унија побара од американската администрација да престане со оданочувањето на челик и алуминиум, наведувајќи дека е подготвена да преговара, но не и со закани. Американскиот претседател Доналд Трамп воведе царински давачки за увоз на алуминиум и челик, но ЕУ…

ЕУ не гарантира дека Брегзит нема да наштети на финансиските договори

ЕУ не гарантира дека Брегзит нема да наштети на финансиските договори

Не постои гаранција дека Брегзит нема да ги раскине милионските договори, но, сепак, компаниите се должни да преземат мерки, изјави денес потпретседателот на Европската комисија. Европските лидери го прашаа Валдис Домбровскис дали тој може да им гарантира на Европејците кои…