Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,299.13 -0.01%    GRNT 830.05 1.13%    KMB 5,209.45 3.13%    MPT 40,034.07 6.98%    MTUR 4,695.49 2.08%    OHB 6,413.12 -0.21%    OKTA 4,191.33 1.02%    PKB 14,300.00 2.87%    REPL 63,000.00 0%    RZIN 120.00 -1.64%    RZLE 37.00 0%    RZLV 79.00 9.31%    RZUS 141.00 2.39%    SBT 2,000.00 0%    STB 963.00 1.19%    STBP 900.00 0%    STIL 148.00 -6.92%    TEL 279.65 1.69%    TKVS 4,498.50 4.11%    TTK 983.00 2.97%    UNI 2,590.16 1.31%    ZILU 244.39 0.16%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 775)

Kodak излезе од банкрот

Kodak излезе од банкрот

Компанијата „Eastman Kodak“ го објави успешниот излез од банкрот, како и продолжувањето на процесот на трансформација во помала и поефикасна компанија. Некогаш водечката светска компанија на пазарот на фотоапарати „Eastman Kodak“ доби дозвола од судот да го спроведе на дело…

„Плива“ повторно добитник на Супербрендс Македонија

„Плива“ повторно добитник на Супербрендс Македонија

Фармацевтската компанија „Плива“ вторпат е добитник на наградата Супербрендс Македонија. Врз основа на гласовите на повеќе од 20 илјади крајни корисници и стручното жири, „Плива“ ја доби оваа награда за извонредни достигнувања и квалитет за 2013/14 година на меѓународната организација „Супербрендс“. „Супербрендс“ се…

Siemens се откажува да ги полни електромобилите

Siemens се откажува да ги полни електромобилите

Германскиот концерн „Siemens“ ја прекина работата на изградбата на мрежни станици за полнење на електромобилите. Овој гигант се откажа од акцијата поради тоа што интересот во овој сегмент е понизок од очекуваното, пренесува германското издание на „Wall Street Journal“. Според…

Хуманитарна акција на вработените во Здравје Радово во соработка со Црвениот крст на Град Скопје

Хуманитарна акција на вработените во Здравје Радово во соработка со Црвениот крст на Град Скопје

Вработените во компанијата Здравје Радово, во соработка со Црвениот крст од Скопје, иницираа хуманитарна акција во која вработените, заедно со своите семејства, ќе донираат облека, обувки, постелнини, млечни производи од широкиот асортиман на Здравје радово, книги, покуќнина, детски играчки и…

Red Bull е најомилениот работодавец

Red Bull е најомилениот работодавец

„Red Bull“ е најомилениот приватен работодавец меѓу студентите во Европа, покажува истражувањето на „Carrier Service Austria“. Веднаш зад него се наоѓаат дневникот „Der Standard“, како и компанијата „Siemens“. Студентите очекуваат дека во просек треба да заработуваат околу 2,372 евра, а…

На Boeing ќе му требаат 500.000 нови пилоти

На Boeing ќе му требаат 500.000 нови пилоти

На американската компанија „Boeing“ до 2032-та година ќе и бидат потребни 498 илјади нови пилоти за управување на авионите кои требаат да бидат испорачани во следните дваесет години. Како што пренесуваат одредени медиуми во следните дваесет години флотата на авиони…

Гран-при за „Њу момент“ на „Пиран идеја“

Гран-при за „Њу момент“ на „Пиран идеја“

Македонската маркетинг-агенција „Њу момент – њу идеас компани“ освои гран-при за спотот „10 метри одвоени“ на фестивалот „Пиран идеја“ што се одржа и што викендов заврши во истомениот град во Словенија. Организирана од  “Јанг енд Рубикам“(Young and rubicam”), американската адвертајзинг-компанија…

„Благој Ѓорев“ го стимулира развојот на македонското земјоделство

„Благој Ѓорев“ го стимулира развојот на македонското земјоделство

„Благој Ѓорев“ ќе го откупи сончогледот на македонските земјоделци по повисока цена од онаа што се нуди на агро берзите Единствениот откупувач на маслодајни семиња  во Македонија „Благој Ѓорев“ ќе понуди поголема цена за 1 тон сончоглед во однос на…

Наскоро тендер за Croatia Airlines

Наскоро тендер за Croatia Airlines

Хрватскиот министер за сообраќај Синиша Хојдаш Дончиќ најави дека тендерот за продажба на „Croatia Airlines“ би требало да биде распишан до крајот на месецот. Според него, најголемо интересирање за хрватскиот авипревозник би можеле да покажат компании од Далечниот исток. Дончиќ…

Неограничени разговори кон сите мрежи и вклучен 3Г интернет за само 499 денари месечно единствено со тарифата Vip 6

Неограничени разговори кон сите мрежи и вклучен 3Г интернет за само 499 денари месечно единствено со тарифата Vip 6

По повод својот шести роденден, Вип претставува нова, специјална роденденска тарифа за сите нови и постоечки Вип Постпејд корисници. Со новата промотивна роденденска тарифа Vip 6, која е достапна за активација во текот на месец септември, за месечна претплата од…