Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 752)

Etihad преговара за превземање на Alitalia

Etihad преговара за превземање на Alitalia

Компанијата „Etihad“ по купување на удел во српскиот „JAT“ и индискиот „JET“ може да се приклучи кон италијанската „Alitalia“, пренесува Ројтерс. Италијанскиот дневник „Sole 24 oro“ тврди дека преговорите се веќе во тек и дека нивниот исход би можел да…

Групацијата Триглав со нето добивка од 45,6 милиони евра во првата половина од 2013 година

Групацијата Триглав со нето добивка од 45,6 милиони евра во првата половина од 2013 година

Групацијата Триглав оствари добивка во износ од 45,6 милиони евра во текот на првата половина од оваа година, што претставува зголемување од 10% во споредба со истиот период минатата година. Матичната компанија Заваровалница Триглав оствари добивка во износ од 37,5…

Поради падот на акциите Ли не е меѓу најбогатите Топ 100

Поради падот на акциите Ли не е меѓу најбогатите Топ 100

Претседателот на „Samsung Electronics“, Ли Кун-Хи кој е најбогат човек во Јужна Кореја, испадна од листата на 100-те најбогати во светот. Богатството на Ли се проценува на 10,2 милијарди долари, со што му припадна 107-тото место во индексот на милијардери…

Тужба од 40 милиони долари: Трамп ги лажел студентите дека ќе ги направи богаташи

Тужба од 40 милиони долари: Трамп ги лажел студентите дека ќе ги направи богаташи

Јавниот обвинител на Њујорк побарал отштета од 40 милиони долари од американскиот магнат Доналд Трамп, поради водење на лажниот Универзитет Трамп, кој им ветувал на студентите дека од нив ќе направи богаташи, а за возврат за скапата шоларина која тие…

Wal-Mart со кампања ќе се обиде да ја зајакне индустријата во САД

Wal-Mart со кампања ќе се обиде да ја зајакне индустријата во САД

Американскиот трговски ланец „Wal-Mart Stores“ се надева дека ќе ја поттикне заработката со воспоствување на масовна кампања за купување на стока кога е произведена исклучиво во САД. Овој најголем малопродажен ланец во светот минатата недела организираше „самит“ за продавачите, добавувачите…

Amgen го купува Onyx за 10.4 милијарди долари

Amgen го купува Onyx за 10.4 милијарди долари

Светскиот лидер во областа на биотехнологијата, американската компанија „Amgen“ ќе плати 10,4 милијарди долари за да го купи ривалот „Onyx Pharmaceuticals“, кој е специјализиран за антиканцерогени третмани, соопштија двете компании во неделата. „Amgen“ постигна договор со „Onyx“ за купување на…

Тројно зголемен профитот на Ascom

Тројно зголемен профитот на Ascom

Швајцарската ИТ компанија „Ascom“ која ги снабдува меѓународните телекомуникациски компании со решенија за бежичен интернет пристап (wireless), го зголеми нето профитот речиси тројно, од 5,2 милиони франци во првата половина од 2012 година, на 14,5 милиони во првата половина од…

Etihad: Не ја купуваме Croatia Airlines

Etihad: Не ја купуваме Croatia Airlines

Националниот авиопревозник на Обединетите Арапски Емирати „Etihad“ денес реагираше на натписите во медиумите за потенцијалното купување на Croatia Airlines. Портпаролот на „Etihad“ изјави дека компанијата од Абу Даби не е во преговори со „Croatia Airlines“ и дека медиумските наводи за…

Стив Балмер се повлекува од Микрософт

Стив Балмер се повлекува од Микрософт

Извршниот директор на ИТ гигантот Микрософт, Стив Балмер најави дека ќе се повлече од оваа функција во следната година, соопшти компанијата од Редмонд. Микрософт веќе започна да бара негов наследник. На чело на тимот кој ќе го одбере наследникот на…

Волво ќе отвори две фабрики во Кина

Волво ќе отвори две фабрики во Кина

Шведскиот производител на автомобили Волво кој е во сопственост на Гили, соопшти денеска дека добиле зелено светло од Пекинг за изградба на втората и третата фабрика во Кина. Фабриката за мотори во Џангџако на северот од земјата ќе почне со…