Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » АВТОБИЗ(Страна 3)

Планот на Audi – 800.000 EV возила до 2025-та

Планот на Audi – 800.000 EV возила до 2025-та

Германски „Audi“ претстави детален план на својот „EV“ сектор за следните неколку години, клучен детал е целта за продажба на 800.000 продадени единици годишно до 2025-та. Само за пример, „Audi“ минатата година продаде 16.000 aвтомобил на електричен погон. Во „Audi“…

БМВ повлекува 312.000 автомобили од британскиот пазар

БМВ повлекува 312.000 автомобили од британскиот пазар

Германскиот производител на автомобили БМВ повлекува 312.000 автомобили од британскиот пазар поради можност моторот да се изгаси во текот на возењето. Меѓу моделите кои се опфатени со оваа акција се Серија 1, Серија 3, Z4 i X1 во бензинска и дизел варијанта,…

Нов суперавтомобил – Lotus Esprit (фото)

Нов суперавтомобил – Lotus Esprit (фото)

Лесен, аеродринамичен, ефикасен и агилен – тоа се клучните адути на новиот суперавтомобил „Lotus Esprit“ кој ќе се појави во 2020-та Според најавите на директорот на „Lotus“, Жан-Марк Галес, „Esprit“ би требало да претставува „чекор понатаму“ во однос на моделот…

Mercedes-AMG претстави нов супер автомобил (фото)

Mercedes-AMG претстави нов супер автомобил (фото)

Германскиот производител „Mercedes-AMG“ претстави топ-верзијата на моделот „GT“. Таа се нарекува „GT 63 S Edition 1“, а е базирана на стандардната „GT 63 S“, но се разликува значително од неа, како по надворешноста, така и по ентериерот. Моделот „GT 63…

Новата Opel Mokka ќе нема од наследството на GM

Новата Opel Mokka ќе нема од наследството на GM

Следната генерација на „Opel Mokka“ целосно ќе ја промени архитектурата на возилото, дело на „GM“, а шефот на брендот Михаел Лошелер ги откри причините за оваа одлука. „Наследникот на „Mokka“ требаше да е „SUV“, изграден на архитектурата на „General Motors“,…

Ford Fiesta Active – малиот авантурист (фото+видео)

Ford Fiesta Active – малиот авантурист (фото+видео)

„Ford“ објави нови фотографии од „крос“ верзијата на моделот „Fiesta“ пред стартот на продажбата на овој автомобил на европскиот пазар. За прв пат во својата 40-годишна долга историја, „Fiesta“ ќе биде достапна и во „крос“ верзија. Во однос на останатите…

VW подготвува најбрз Golf GTI на сите времиња

VW подготвува најбрз Golf GTI на сите времиња

За време на тjунинг-фестивалот во „Wörthersee“ (Австрија) следната недела, компанијата „Volkswagen“ ќе претстави предсериски прототип на нова топ-верзија на својот модел „Volkswagen Golf GTI“. Тој ќе добие дополнителен „TCR“ додаток и ќе биде достапен до крајот на годината. Моделот ќе…

Деби за нов 1.5-литарски дизел мотор на Opel Grandland X

Деби за нов 1.5-литарски дизел мотор на Opel Grandland X

Моќен: Нов 1,5 дизел со 96 kW / 130 КС Пред планот: Новиот 1.5-литарски дизел веќе ги исполнува идните Euro 6d-TEMP стандарди Оптимален после третман: NOx адсорбер плус селективно каталитичко намалување Помала потрошувачка на гориво: до четири проценти поефикасен од…

Статистика и совети за поголема безбедност на пешаците во сообраќајот

Статистика и совети за поголема безбедност на пешаците во сообраќајот

Црната статистика за 2017 година покажува дека 34 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, од кои, дури 17 се на возраст над 65 години, а повеќе од 900 се сериозно повредени. Една од причините зошто пешаците толку многу страдаат…

До 2030 година електричните автомобили ќе сочинуваат половина од светскиот пазар

До 2030 година електричните автомобили ќе сочинуваат половина од светскиот пазар

Додека продажбата на електрични автомобили брзо се зголемува, Кина влегува во битка против големите производители за производство на батерии. Сето ова доаѓа во време кога сите се загрижени за неизвесноста од снабдување со кобалт и за тешката експлоатација на работниците…