Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Лимон диета

Време: 12:21

Датум: септември 17, 2017

Категорија: ДИЕТИ

limun

Иако во основата на лимон диетата, логично, се наoѓа лимонот, вистинскиот ефект на диетата се постигнува благодарениe на комбинацијата на лимонот и другите намирници (овошје, мешунки, јаткасти плодови и семки).

Диетата е одлична за детоксикација на организмот, враќање на енергијата и како превенција од пролетната и есенската депресија. Диетата се држи 24 часа, а целта не е губење на килограмите (иако ќе загубите 1 килограм), туку враќање на енергијата во организмот.

Лимон диетата е доволно да ја држите еднаш неделно – а колку пати ќе ја повторите – зависи од вас. Основата на диетата е лимонадата. Лимонадата ќе ја подготвите од еден лимон 300 мл вода, малку цимет и малку лута пиперка. Лимонадата задолжително ќе ја консумирате на собна температура, бидејќи ладната лимонада може да го шокира организмот и да предизвика надуеност и гасови.

limonada-620x330

Лимон диета

Првата лимонада – по станувањето, половина час пред појадокот

Појадок

Шумско овошје, јаболко, крушка, јогурт, бадем. Најдобро е да го помешате јогуртот и овошјето.

Ужина

Време е за втората лимонада. Десет минути по лимонадата изедете една банана и една шака семки од тиква или сончоглед.

Ручек

Оброк од варен мешункаст зелечук.

Ужинка

Третата лимоната. Ќе изедете и зелена салата, а можете да изедете и една шака лешници или некое суво овошје.

Вечера

Риба на жар, зелечнук (моркови, брокули, спанаќ), соја, авокадо…

Два часа пред спиење испијте ја и четвртата чаша лимонада.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Јадете сладолед и слабеете 2 кг неделно!

  Јадете сладолед и слабеете 2 кг неделно!

  Добри вести за сите љубители на слаткиот вкус. Сладолед диета со магични ефекти. Доколку сакате сладолед оваа диета веројатно ќе ви звучи премногу добро и…

 • За само 7 дена изгубете 5 кг со помош на гравот!

  За само 7 дена изгубете 5 кг со помош на гравот!

  Здрава, домашна и ефикасна пролетна диета… Гравот е богат со лесно сварливи протеини, витамините Б, Ц, Е и ПП, потоа минералите калциум, фосфор, бакар, цинк,…

 • Напиток кој ќе ви помогне да го задржите стомакот рамен

  Напиток кој ќе ви помогне да го задржите стомакот рамен

  За да го задржите стомакот ви треба многу труд, како и вежбање, а со помош на овој пијалок ќе постигнете побрзи резултати. Потрбни ви се:…

 • Британската пејачка Адел со помош на оваа диета ослабe 30 килограми

  Британската пејачка Адел со помош на оваа диета ослабe 30 килограми

  А, сето тоа благодарение на книгата „The Sirtfood Diet“, која излезе во 2016-та година во Велика Британија. Автори на оваа диета се нутриционистот Глен Матен…

 • ДИЕТА: Тридневна диета – како брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

  ДИЕТА: Тридневна диета – како брзо да се ослободите од 3 – 4 кг

  Ослабнете, исчистете го телото и вратете се во форма за три дена! Слабеењето е најуспешно доколку се одвива постепено и без премногу ограничувања. Меѓутоа, постојат…

 • Ориз диета: За три недели седум килограми помалку

  Ориз диета: За три недели седум килограми помалку

  Оригиналната ориз диета е креирана уште во 1939 година, а ја создал д-р. Валтер Кемпнер… Нејзината намена во тоа време била да го намали крвниот…

 • Пролетна диета со долготраен ефект

  Пролетна диета со долготраен ефект

  Пробајте ја оваа пролетна диета и уживајте во нејзините благодети. Диетата се држи 2 недели, постојат две варијатни кои се повторувааат една по друга. Опција…

 • Диета со краставици и домати

  Диета со краставици и домати

  Со диетата со краставици и домати може лесно да ослабите, а се што е потребно да дојдете до формата која ја посакувате е да го…

 • ДИЕТА: Лимонада диета – за 14 дена 9 килограми помалку

  ДИЕТА: Лимонада диета – за 14 дена 9 килограми помалку

  Лимонада диета, која исто така се нарекува „диета голем чистач“, трае 10 – 14 дена. За две недели, можете да изгубите до 9 кг од…

 • Одлична диета од 4 дена: Намалете 4 до 5 кг

  Одлична диета од 4 дена: Намалете 4 до 5 кг

  За луѓе на кои им е потребно за брзо време да ослабнат за некоја посебна прилика, диетата од 4 дена за намалување на 4 до…