вторник, април 20, 2021
9 °c
Skopje
9 ° вто
10 ° сре
10 ° чет

Tag: студија

Студијата на Фридрих Еберт укажува на потребата за поголема вклученост на жените во општеството

Фондацијата „Фридрих Еберт“ спроведе сеопфатно национално истражување и ја издаде Студијата за жените во Република Северна Македонија 2020/2021 со цел ...

Прочитај повеќе

Нова студија побуди голема надеж: Еден од најстарите лекови на пазарот го намалува ризикот од инфекција со коронавирус

Еден од најстарите и најраспространетите лекови, аспиринот, спречува инфекција со коронавирус, тврдат израелски научници во новата студија. Во студија која ...

Прочитај повеќе

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес ...

Прочитај повеќе

Израелска студија: вакцинацијата го намалува ризикот од пренесување на коронавирусот

Научниците во Израел спровеле истражување кое покажало дека вакцинацијата против коронавирус, покрај тоа што создава лична заштита, го намалува и ...

Прочитај повеќе

Студијата на СЕТИ буди надеж: Живот на Марс можеби се крие неколку сантиметри под површината

Новата студија спроведена од СЕТИ, Институтот за потрага по вонземска интелигенција, отвора нови можности за истражување на делови на Марс ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 9 1 2 9