вторник, април 20, 2021
11 °c
Skopje
9 ° вто
10 ° сре
10 ° чет

Tag: авион

Русите успешно го тестираа напредниот пулсно детонациски мотор: Резултатите покажуваат дека тој е до 50% поефикасен од млазниот

Руски „Ростек“ успешно ја спроведе првата фаза на тестирање на пулсно детонациски мотор, а резултатите од тестовите покажаа дека овој ...

Прочитај повеќе

Од Лондон до Њујорк за три и пол часа: Нов прототип на суперсоничен комерцијален авион за чиј изглед сите зборуваат (ВИДЕО)

Американската технолошка компанија Boom Technology во средата претстави прототип на суперсоничен авион Boom Supersonic XB-1. Тие тврдат дека го конструирале ...

Прочитај повеќе

Словенија го произведе првиот сертифициран електричен авион во светот(видео)

Словенечката авиокомпанија го произведе првиот електричен авион во светот, сертифициран од Агенцијата на ЕУ за воздухопловна безбедност (EASA), што значи дека ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 13 1 2 13