Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 257)

Внимавајте: Колку шеќер и калории се кријат во вашето овошје?

Внимавајте: Колку шеќер и калории се кријат во вашето овошје?

Свежото овошје е еден од најздравите начини да ја задоволите гладта и се препорачува во секое време. Сепак, како и со се, така и со овошјето не треба да претерувате. Прочитајте колку шеќер и калории има во 100 грама од…

Предности и мани на најпопуларниот пијалок

Предности и мани на најпопуларниот пијалок

На многу лица омилен пијалок, вообичаен во утринските часови, кафето е секако дел од нашата култура. Сепак, пред да посегнете по уште една шолја, прочитајте ги предностите и маните. Една шолја кафе дневно Предности: Една шолја кафе на ден го…

Која е најдобра, а која најлоша храна за лицата кои страдаат од алергии?

Која е најдобра, а која најлоша храна за лицата кои страдаат од алергии?

Иако сите и се радуваат на пролетта, шарените цветови и сонцето, сепак за некои овој период од годината е вистинска ноќна мора. Зборуваме за луѓето кои страдаат од алергии, а за жал нивниот број од година во година се зголемува.…

Зошто е добро да јадете јајца?

Зошто е добро да јадете јајца?

Јајцата за многумина не се здрава исхрана, поради холесторолот во жолчката кој го зголемува неговото ниво во организмот и му штети на срцето. Меѓутоа, едно од истражувањата на оваа тема, објавено во списанието „Americal Journal of Clinical Nutrition“, покажува дека…

Вака изгледаат 2000 калории (видео)

Вака изгледаат 2000 калории (видео)

Погледнете го интересното видео и дознајте колку пијалоци, банани, авокадо или крофни треба да испиете и изедете за да во вашиот организам внесете две илјади калории. Препорачаната дневна доза на калории изнесува 2000 за жени и 2500 за мажи. Тоа…

Коктел од овошје и зеленчук против замор

Коктел од овошје и зеленчук против замор

Доколку често сте исцрпени, уморни или имате лоша крвна слика, подгответе го овој лековит еликсир од овошје и зеленчук. За подготовка на овој пијалок кој ќе ви ја врати енергијата и ќе ви ја подобри крвната слика потребно ви е:…

Здравствените експерти не препорачуваат конзервирано овошје

Здравствените експерти не препорачуваат конзервирано овошје

Додека две до три порции сушено и свежо овошје се одлични за 10-процентно намалување на ризикот од смрт од било која причина, конзумирањето на конзервирано и замрзнато овошје го зголемува ризикот од смрт за 17 отсто, заклучиле британски научници. Тие до ваков заклучок…

Само неколку голтки од овој напиток ќе го прочистат вашето тело

Само неколку голтки од овој напиток ќе го прочистат вашето тело

Доколку во кујната ви се наоѓа ѓумбир, вашиот желудник ќе ви каже и повеќе од благодарам. Освен што благотворно делува на расположението и го намалува стресот, ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и цревата, а познат е и како лек…

Чајот од камилица ќе ви помогне да ослабите! Еве како…

Чајот од камилица ќе ви помогне да ослабите! Еве како…

Камилицата е една од најпознатите лековити билки, која уште одамна се користи заради нејзините позитивни и благотворни дејства на човековото тело. Денес, се повеќе се користи во природните третмани за разни проблеми. Она што можеби и не сте го знаеле…

Дали знаете колку е корисен аеробикот?

Дали знаете колку е корисен аеробикот?

Редовните аеробик вежби во дваесетите години имаат позитивен ефект на функцијата на мозокот во средните години, објавија американските научници. Активностите како трчањето, пливањето или возењето на велосипед биле поврзани со подобрите резултати на тестирањата на когнитивните способности 25 години подоцна,…