Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 378)

Рубин се повлече од Android

Рубин се повлече од Android

Директорот во компанијата „Google“ Енди Рубин, кој беше задолжен за развој на „Android“ оперативниот систем за паметни телефони и таблет компјутери, се повлече од оваа функција. Неочекуваното повлекување на Рубин значи дека развојот на „Android“ оперативниот систем за првпат ќе…

Кацига за велосипедисти со трепкачи

Кацига за велосипедисти со трепкачи

Унгарски дизајнер разви кацига за велосипедисти со LED трепкачи, која ќе ги предупредува автомобилите при вртење. Овој производ се активира преку безжична „блутут“ конекција од тркалото на велосипедот. Кога тоа се врти, се вклучуваат страничните ленти-панели кои светат портокалово. Кога…

Android со два милиони дневни активации

Android со два милиони дневни активации

Според извештајот од „Asymco“ над 800 милиони „Android“ телефони, таблети и други уреди во моментов се користат во светот. Во септември 2012-та година имало 500 милиони корисници, а математика вели дека бројот на „Android“ корисниците се зголемува секој ден за…

HTC се штити од кражбите на Samsung

HTC се штити од кражбите на Samsung

Претседателот на „HTC“, Џон Мекензи за време на интервјуто во врска со моделот „HTC One“ не ја пропушти можноста да упати неколку остри зборови на сметка на компанијата „Samsung“ и нејзината политика на работа. Не е тајна дека „HTC One“…

Твитер воведува нови јазици

Твитер воведува нови јазици

Кога Твитер им ја овозможи на корисниците опцијата да ги превземаат своите твитови и ретвитови, се сметаше дека тие на овој чекор се одлучиле поради малиот процент на корисници кои го користат англискиот јазик. Овие денови се објавени нови измени…

Волво со нова технологија за безбедност

Волво со нова технологија за безбедност

Секој веќе знае дека Волво е еден од брендовите кој најмногу се грижи за безбедноста во автомобилите, но и надвор од нив, а тоа го потврдија и со нивната нова технологија. Шведскиот производител во Женева го претстави специјалниот систем со…

Почна саемот за роботика и автоматика „РобоМАК 2013“

Почна саемот за роботика и автоматика „РобоМАК 2013“

Педесет и седум домашни и околу 40 странски учесници се дел од четвртиот саем за роботика „РобоМАК 2013“, кој од денеска до 16 овој месец ќе се одржи во Скопје во организација на Европската студентска организација за електроинженери во соработка со…

Глувче што лебди

Глувче што лебди

Новото чудо во компјутерската технологија е дело на Вадим Кибардин кој го претстави глувче за компјутер што лебди. Според авторот овa необично глувче е наменето за сите кои поголемиот дел од времето го поминуват работејќи на компјутер, а се очекува…

Lenovo го купува BlackBerry?

Lenovo го купува BlackBerry?

Многу аналитичари се сомневаат во способноста на „BlackBerry“ да ја зачува својата независност. Иднината на канадската компанија за паметни телефони ќе зависи од успехот или неуспехот на новата нејзината платформа „BlackBerry 10“. Еден од најверојатните купувачи на „BlackBerry“ е кинескиот…

Google го обнови дизаjнот на Gmail

Google го обнови дизаjнот на Gmail

„Google“ го претстави обновениот дизајн на мобилната верзија на „Gmail“. Тој е инспириран од дизајнот и функционалноста на е-маил сервисот на интернет гигантот во верзијата за платформата за iOS на „Apple“. Од компанијата велат дека дизајнот го прилагодиле со потребите…